Zakończenie warsztatów z haftu regionalnego, decoupage oraz przygotowania przystawek i wystroju stołów w Gminie Czorsztyn

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.07.05 07:54 / news / czytano 2941 / opinie 0

Podsumowanie trwającego od stycznia do maja 2013 roku projektu odbyło się w Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych. W spotkaniach mających na celu rozwijanie aktywności i kultywowanie rodzimych tradycji brało udział około 80 osób.

W spotkaniu uczestniczył wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, instruktorzy prowadzący zajęcia; z haftu regionalnego - Maria Nowak, Jadwiga Młynarczyk zajęcia z decoupage oraz około połowa kobiet biorących udział w warsztatach. Na spotkanie nie dojechał pochodzący z Sandomierza Krzysztof Jurek, który doskonalił z Paniami sztukę przygotowania przystawek i nakrycia stołów na różne okazje. 

Warsztaty odbywały się w Maniowach, Kluszkowcach i Sromowcach Wyżnych. Skierowane były do kobiet powyżej 30. roku życia, prowadzących gospodarstwa agroturystyczne lub inną działalność gospodarczą. Środki pozyskane na realizację tego zadania w gminie pochodziły z Europejskiego Funduszu Rolnego, który dofinansował 70% projektu. Pozostałą część sfinansowała Gmina Czorsztyn z własnego budżetu. 

W Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych można oglądać efekty prac warsztatowych. Są tam przepięknie wyhaftowane stroje regionalne, obrusy i serwety a także biżuteria i ozdoby wykonane techniką decoupage. Wszystkie te eksponaty łączy jedno – pokazują barwny regionalizm pienińsko-gorczański. 

- Uważam, że cel został całkowicie osiągnięty. Wasza aktywność była budująca i myślę, że z nadejściem jesieni i zimy powrócicie Panie do robótek ręcznych. - mówiła Janina Plewa Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach.

Udział w zajęciach był całkowicie bezpłatny. Projekt realizowany był w ramach działania Osi 4 – LEADER „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe projekty”, wdrażanych za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce - Pieniny”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij