Zamrożone ceny prądu 2023 - trzeba złożyć oświadczenie do 30 listopada 2022

Fot. 2022.11.20 16:40 / news / czytano 903 / opinie 0

Ceny prądu 2023 będą zamrożone. Jednak aby skorzystać z zamrożenia taryf, niektórzy muszą złożyć oświadczenie do swojego dostawcy prądu do 30 listopada 2022! Kto musi złożyć oświadczenie? 

Do 30 listopada 2022 mali i średni przedsiębiorcy (w tym firmy jednoosobowe) oraz podmioty wrażliwe m.in. szkoły, szpitale, spółki komunalne oraz gminy powinni złożyć oświadczenie swoim dostawcom prądu o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh. Jeżeli oświadczenie zostanie złożone do 30 listopada maksymalne ceny będą stosowane od 1 grudnia. Oświadczenia złożone po 30 listopada skutkują tym, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
  
Jak można składać oświadczenie?
Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną).
 
Oświadczenie muszą złożyć podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności, tj.: szkoły, żłobki i kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szpitale, przychodnie, ochotnicze straże pożarne, kościoły i inne związki wyznaniowe, placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, rodzinne domy pomocy, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne, noclegownie i ogrzewalnie, itp.
 
Od kiedy zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych?
Maksymalna cena prądu będzie stosowana przez sprzedawców:
  • od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 (pod warunkiem złożenia oświadczenia) dla podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorców, przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii.
  • od momentu przekroczenia limitu 2000, 2600 lub 3000 kWh dla gospodarstw domowych, do 31 grudnia 2023.
Zostaną też wprowadzone rekompensaty, które mają pokryć straty firm zajmujących się obrotem energią elektryczną. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń. Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót, złożyły już w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen za energię elektryczną. Przyjęte przez URE wyższe taryfy wpłyną m.in. właśnie na skalę rekompensat dla firm za mrożenie cen. Decyzji o podwyżkach cen prądu w 2023 roku można się spodziewać w połowie grudnia. Ze względu na zamrożenie cen prądu przez rząd, podwyżek nie muszą się obawiać wszyscy, którzy złożą stosowne oświadczenia. Jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy chronieni tylko do końca 2023 roku. Co będzie w 2024?
 
Przypomnijmy, że 2 listopada Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą maksymalnych stawek w 2023 roku. Oznacza to, że od 1 grudnia 2022 zostaną wprowadzone maksymalne ceny za energię elektryczną dla małych i średnich firm, podmiotów wrażliwych oraz dla gospodarstw domowych, które przekroczą limity rocznego zużycia prądu.
 
Więcej TUTAJ: 
Autor: oprac.red.
Źródło: muratorplus.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij