ZEW Niedzica do podziału

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.09.12 20:35 / news / czytano 2824 / opinie 0

Wiceminister skarbu poinformował o planie podział Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica na trzy spółki, w tym energetyczną, która mogłaby zostać przeznaczona do prywatyzacji. 

- Sytuacja ZEW Niedzica jest skomplikowana z powodu nieuregulowanego stanu prawnego. Mam nadzieję, że do końca 2013 roku zapadną uzgodnienia co do tego, jak doprowadzić do stanu, który umożliwia normalne gospodarowanie majątkiem - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Planowane jest podzielenie ZEW Niedzica na trzy spółki. - Zamysł jest taki, by na bazie majątku ZEW Niedzica wydzielić trzy spółki majątkowe: spółkę wodną, energetyczną i turystyczną. Spółka wodna byłaby jednoosobowym podmiotem SP, a los spółki energetycznej nie jest przesądzony. Podmiot mógłby być prywatyzowany - mówił Gawlik.

Dodał, że w skład spółki turystycznej wchodziłyby elementy infrastruktury turystycznej; w spółce wodnej byłyby nieruchomości przeznaczone do zarządzania infrastrukturą hydrotechniczną, a w spółce energetycznej znalazłyby się nieruchomości związane z produkcją, przesyłem i dystrybucją energii w obiektach Czorsztyn, Niedzica i Sromowce Wyżne i całość nieruchomości w Łączanach i Smolicach.

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważało wniesienie ZEW Niedzica do gdańskiej Energi przed jej ofertą publiczną. Z ostatnich wypowiedzi MSP wynika jednak, że jeśli miałoby do tego dojść, to później. Na początku stycznia tego roku MSP zamknęło bez rozstrzygnięcia proces prywatyzacji ZEW Niedzica. Przedwstępną umowę sprzedaży akcji ZEW Niedzica MSP zawarło w maju 2012 roku z Energo-Pro oraz jej spółką zależną, Cambert Investments.

ZEW Niedzica zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią elektryczną, prowadzeniem gospodarki wodnej oraz utrzymywaniem zbiorników wodnych. Ponadto spółka prowadzi działalność turystyczną, generującą około 6 proc. przychodów. Zdolność produkcyjna ZEW Niedzicy wyrażona mocą energetyczną kształtuje się na poziomie 98,6 MW. W skład majątku spółki wchodzą elektrownie wodne: szczytowo-pompowa elektrownia Niedzica z przepływem naturalnym, MEW Sromowce zlokalizowana na rzece Dunajec oraz MEW Łączany i MEW Smolice, położone na rzece Wisła powyżej Krakowa. ZEW Niedzica dysponuje również siecią dystrybucji energii elektrycznej średniego i niskiego napięcia.
Autor: Oprac. red.
Źródło: PAP
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij