Zmarł zasłużony jaworczański organista

Fot. AS 2015.11.12 14:46 / news / czytano 4948 / opinie 0

W poniedziałek 9 listopada zmarł Antoni Nieć, który przez blisko 60 lat pełnił funkcję w organisty w jaworczańskim kościele pw. Jana Chrzciciela.

Pogrzeb odbył się 11 listopada w Jaworkach. Antoni Nieć urodzony w roku 1937 roku zmarł w wieku 78 lat.

Przez ostatni rok chorował, jednak kilka razy zagrał jeszcze w kościele podczas mszy. Antoni grał w Jaworkach prawie od samego początku istnienia w tej miejscowości parafii rzymsko-katolickiej. W dawnej cerkwi nie było organów, więc zaczynał grając na akordeonie i siedząc w ławce kościelnej. Był samoukiem. W nauce gry na organach podszkolił się u ówczesnego organisty w Szlachtowej. Jaworczański organista miał słuch absolutny i potężny, melodyjny głos. Profesjonalni muzycy podziwiali jego swoisty styl i talent muzyczny. Grając na akordeonie Nieć urozmaicał lokalne spotkania opłatkowe i dawne wiejskie zabawy.

Zawodowo Antoni Nieć zajmował się pomiarami wartości meteorologicznych i hydrologicznych w Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych w Jaworkach. Obecnie tę funkcję przejął jego syn. Podczas pogrzebu jeden z dawnych pracowników naukowych IMUZ-u podziękował Antoniemu za blisko pięćdziesięcioletnią pracę.

Mszę świętą żałobną koncelebrowali księża obecny proboszcz szlachotwsko-jaworczańskiej parafii ks. Tadeusz Wojciechowski i ks. Władysław Górak. Ks. Górak, który znał Antoniego Niecia, nazwał go człowiekiem skromnym i pokornym. Na pogrzeb długoletniego organisty i strażaka przyszło dużo ludzi w tym druhowie strażacy z OSP Jaworki ze sztandarem. Szczawnicki poeta Andrzej Dziedzina-Wiwer napisał na tę okoliczność stosowny wiersz a kapela Jaworcanie zagrała byłemu organiście na ostatnią drogę.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij