Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem (Szczawnica 04.05.2019)

Fot. 2019.04.26 08:05 / imprezy / czytano 1969
Jedną z atrakcji szczawnickiej majówki 2019 będzie spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem - znakomitym podróżnikiem, odkrywcą źródła Amazonki, cenionym autorytetem w dziedzinie survivalu, reporterem i  autorem książek.


Spotkanie zorganizowane przez Grupę Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundację Andrzeja Mańkowskiego odbędzie się 4 maja o godz. 19.00. w sali konferencyjnej Hotelu Nawigator***, w którym ponadto wyeksponowana zostanie kolekcja unikatowych zdjęć tego wybitnego podróżnika.   

Jacek Pałkiewicz od ponad 40 lat przemierza peryferie świata. W 1975 r. pokonał w łodzi ratunkowej Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka, a od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją. Z rekomendacji Thora Heyerdahla, elitarne Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona. W 1996 r. ekspedycja naukowa Pałkiewicza ustaliła źródło Amazonki.

Jest autorem ponad 30 książek. W 1998 r. otrzymał  główną nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę podróżniczą roku („Terra incognita”- wyd.Bellona). Przewodnik po polskiej literaturze „Pięćset polskich książek, które warto w życiu przeczytać” (Muza 2012) zaliczył „Syberię” Jacka Pałkiewicza do tych pozycji, które z różnych powodów wypada znać. W 2014 r. znalazł się na czwartym miejscu, w rankingu magazynu Press, wśród polskich autorów książek, którzy mają na koncie najwięcej przekładów swojej  twórczości. Przez kilkanaście lat pracował w „Sette”, dodatku ilustrowanym mediolańskiego „Corriere della Sera”. Publikuje swoje reportaże na łamach poczytnych periodyków europejskich, w Polsce w dzienniku „Rzeczpospolita”.
Jacek Pałkiewicz wykłada na wielu uczelniach, nie tylko w Polsce, ale też w ośrodkach akademickich Azji Środkowej, w Peru i  we Włoszech. Jego dokonania stały się tematem wielu prac dyplomowych, licencjackich i magisterskich. W 2007 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu. Papież Benedykt XVI uhonorował go „za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). „W dowód uznania za liczne istotne osiągnięcia promujące i wzmacniające na różnych polach pozycję naszego kraju na świecie”, w 2014 r. został nagrodzony odznaczeniem Bene Merito (Dobrej Zasługi) nadanym przez ministra spraw zagranicznych. W rok później „za wybitne zasługi w działalności badawczej, za rozsławienie imienia Polski w świecie”, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2013 r. utytułowany podróżnik przypomniał o chlubnym, polskim dziedzictwie narodowym na kresach państwa rosyjskiego (wyprawa pn.: „Szlakiem polskich badaczy Syberii”), przy okazji podejmując wywołujący emocje temat normalizacji stosunków dobrosąsiedzkich oraz budowy mocniejszych więzi międzyludzkich. W Pietropawłowsku Kamczackim dobił się czegoś, o co bezskutecznie zabiegali polscy dyplomaci, otrzymał zgodę gubernatora na zawieszenie w centrum miasta tablicy pamiątkowej poświęconej Benedyktowi Dybowskiemu.  Realizację projektu wsparło Uzdrowisko Szczawnica.





Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij