Sklepy na kółkach pod lupą

Fot. 2015.03.27 20:39 / news / czytano 2040 / opinie 0

Około 30% mniej z opłat targowych w 2014 roku, niż rok wcześniej, ściągnęli inkasenci z terenu Gminy Łapsze Niżne.

Chodzi tutaj głównie o tak zwane "sklepy na kółkach", które na dobre wpisały się w krajobraz na Spiszu. W lipcu 2010 roku Rada Gminy przyjęła stawki dla handlujących na targowiskach i innych miejscach na terenie gminy oraz wskazała inkasentów, którzy mieli skutecznie te opłaty pobierać. Okazuje się, że w 2014 roku do kasy urzędu wpłynęło niemal 700 złotych mniej niż rok wcześniej. 

- Są sołtysi, którzy inkasują opłaty od przewoźników, ale są takie miejscowości w gminie, gdzie do tej pory do kasy nie wpłynęła ani złotówka. Trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób egzekwować tę opłatę we wszystkich miejscowościach - mówi Janina Schleger radna z Niedzicy i dodaje: - Niedługo nasi miejscowi przedsiębiorcy będą zamykać swoje działalności. Pracują na naszym terenie i ponoszą wszelkie konieczne opłaty, a jak wiadomo są one wysokie z racji prowadzenia działalności gospodarczej. W sołectwach gdzie egzekwowanie opłat jest dla sołtysów uciążliwe trzeba powołać inkasentów.

Mieszkańcy z reguły są zadowoleni z tego rodzaju handlu, ponieważ mogą kupić towar, najczęściej pieczywo, owoce, warzywa i inne produkty spożywcze bezpośrednio w swojej wsi, bez konieczności pokonywania nawet kilku kilometrów do najbliższego sklepu. Problem widzą natomiast miejscowi sklepikarze, którzy przez taką formę handlu tracą klienta i zyski. Koszty związane z handlem obwoźnym są nieporównywalnie niższe niż te które ponoszą lokalni przedsiębiorcy. Opłata targowa ma za zadanie zniwelować te różnice i kluczowe jest, by była skutecznie pobierana.

Handel na terenie Gminy Łapsze Niżne w formie sprzedaży z samochodu jest dopuszczalny. Przewoźnik musi spełnić określone warunki, w tym także uiścić opłatę targową. Zgodnie z zapisem w uchwale na terenie Gminy Łapsze Niżne obowiązują następujące stawki: za sprzedaż "z ręki", "z wozu", "ze stoisk i karmów" - 10 zł dziennie, za sprzedaż z samochodów dostawczych - 20 zł dziennie, za sprzedaż z samochodów ciężarowych 30 zł dziennie. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia towaru na sprzedaż. Dowodem wniesienia opłaty targowej jest druk ścisłego zarachowania, wydany i ewidencjonowany w UG. Dowód ten handlujący mają obowiązek zachować przez cały czas prowadzenia sprzedaży w celu ewentualnego pokazania służbom kontrolnym. Pobór opłaty targowej odbywa się w drodze inkasa. Inkasentem opłat mają być pracownicy łapszańskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i sołtysi poszczególnych sołectw. Uchwała określa też wynagrodzenie inkasenta i jest to 50% pobranych i terminowo odprowadzonych kwot do kasy urzędu (do końca każdego miesiąca).

 - Przez trzy lata zwracałam uwagę poprzedniemu wójtowi, że podjęta przez Radę uchwała nie jest wykonywana i nie skutkuje. Przedsiębiorcy z naszego terenu mieli nawet zamiar wystosować pismo w tej sprawie do wójta. Jeśli egzekwowanie opłaty będzie traktowane poważnie, to i wpływy do budżetu gminy znacznie się zwiększą - zaznacza przewodnicząca rady Helena Klimczak.

Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij