Benefis Stanisława Jabłońskiego - poety, rzeźbiarza z Kluszkowiec

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2018.11.26 16:05 / news / czytano 2316 / opinie 0

Poeta, rzeźbiarz Stanisław Jabłoński świętował swą działalność artystyczną podczas benefisu, który na jego cześć zorganizowano w remizie OSP w Maniowach.

Spotkaniem poetycko-muzycznym uczczono w miniony piątek działalność i artystyczną twórczość Starego Dłubaca, jak sam o sobie mówi artysta. Nie zabrakło rodziny, przyjaciół, a także chwil szczerego wzruszenia. Benefis na cześć Stanisława Jabłońskiego, lokalnego rzeźbiarza oraz poety zorganizował Artur Majerczak, dyr. Centrum Kultury Gminy Czorsztyn oraz Tadeusz Wach Wójt Gminy.

Podczas spotkania poeta wspomniał na lata swojego dzieciństwa opowiadając nieśmiało o początkach swojego rzeźbiarstwa, kiedy to „zamiast skrobać grule dłubał scyzorykiem w kawałku drewna”. Jak sam mówi rzeźbienie zawsze było jego pasją, do której pomimo życiowych przeszkód nieustannie powracał, a której teraz oddaje się z prawdziwą przyjemnością. Swą poetycką przygodę rozpoczął później, wraz z pierwszym wydaniem „Zwiastuna z gór” wydawanym przez Parafię w Kluszkowcach. Początkowo pisywał wiersze, fraszki, które publikowano tylko na jego łamach. Dzisiaj poeta może pochwalić się sporym literackim dorobkiem.

Po finalnej części benefisu, kiedy to twórca sam zaprezentował część swej twórczości przyszedł czas na słowa podziękowania i uznania. Stanisław Jabłoński, człowiek wrażliwy i skromny przyjął je z rumieńcem na policzku i wzruszeniem na twarzy. Kwiaty i statuetkę z okazji jubileuszu twórczości wręczył m.in. w imieniu lokalnej społeczności Tadeusz Wach, który podziękował poecie za jego dotychczasową działalność oraz życzył kolejnych lat owocnej pracy artystycznej. Miłym akcentem była deklamacja wiersza, który napisała Katarzyna Dobrzyńska  specjalnie z okazji benefisu pana Stanisława.

W tym podniosłym wydarzeniu udział wzięli przyjaciele artysty m.in. „Młodzi inaczej 60 +”  klub , którego artysta jest także członkiem, muzyka Jaśka Kubika z Krościenka, zespół „Mali Maniowianie”, gawędziarz Mateusz Kobylarczyk z zespołu ,,Sromowianie, przedstawiciele Chóru Parafialnego w Kluszkowcach wraz z proboszczem o. Andrzejem Gut na czele, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Maniów, Mizernej, Huby i Kluszkowiec a także przedstawiciele lokalnej władzy, tj. Radni Gminy Czorsztyn, sołtysi oraz Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn wraz z rodziną.
Autor: Aneta Markus
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij