Ceramiczna Manufaktura Moniki Ziemianek Sztajer

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.23 12:20 / news / czytano 4646 / opinie 0

Od 20 lutego do 18 marca br. w krościeńskiej restauracji Klasyczna można oglądać wystawę prac artystki, której rękodzieło jest pasją połączoną z pomysłem, talentem artystycznym oraz estetyką a wszystko to stanowi niepowtarzalny końcowy efekt figur wyrzeźbionych z gliny.

Świeżość, delikatność i piękno kolorów - tak o wystawie podczas sobotniego wernisażu mówiła Ewa Majerczak prezes Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, współorganizatora wystawy. 

Pani Monika dziękowała wszystkim tym, którzy przybyli na otwarcie wystawy, podkreśliła także że wykonanie prac to nie tylko jej zasługa, ale i Wandy Zachwiei, która szkliwiła postacie oraz Filipa Doleńskiego, który zrobił drewniane oprawy prac.

Oprócz głównej wystawy podczas wernisażu zaprezentowano prace z gliny wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy PSOUU w Szczawnicy, a dochód z ich sprzedaży zasili konto pomocy dzieciom z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy.

Najpierw postacie lepione są z gliny, następnie pozostawia się je do wyschnięcia, wypala w specjalnym piecu. Kolejnym etapem jest ich szkliwienie i ponowne osuszenie przedmiotu, który  ponownie jest wypalany w piecu ceramicznym w temperaturze ok. 1200 stopni Celsjusza. Postacie można wyjąć z pieca, po ich  całkowitym ostygnięciu czyli po 2-3 dniach. - To wtedy następuje najwspanialszy moment, kiedy otwierasz piec i widzisz dopiero co powstało - mówi Pani Monika.

Monika Ziemianek-Sztajer wykonuje także anioły z masy solnej, swoje prace prezentowała już w krościeńskiej galerii dwa lata temu. Pracuje jako terapeuta zajęciowy w Ośrodku na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy i tam także wykorzystuje swoje doświadczenie plastyczne.

Oprawę muzyczną podczas wernisażu zapewniła Kapela Jaśka Kubika z Krościenka, wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy PSOUU w Szczawnicy oraz Dyrekcję Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n.D.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij