Gdzie są pustelnicy z tamtych lat? - w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy otwarto ciekawą wystawę

Fot. Agnieszka Stopka 2016.12.14 20:08 / news / czytano 3941 / opinie 0

W piątek 9 grudnia w galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy miał miejsce wernisaż wystawy pt. Pustelnia w Pieninach, przygotowanej przez Muzeum Pienińskie.

Na wystawie zebrano zdjęcia, pamiątki, dokumenty i narzędzia gospodarskie związane bezpośrednio z pustelnią, która do 1949r. istniała w Pieninach ulokowana u podnóża Góry Zamkowej. O tym urokliwym miejscu, którego dziś już nie ma, a było niegdyś swego rodzaju atrakcją turystyczną, opowiedziała podczas wernisażu autorka wystawy Barbara Alina Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego.

"Pustelnia w Pieninach powstała u podnóży ruin Zamku św. Kingi. Najpierw w roku 1892r. w 600 rocznicę śmierci (błogosławionej wówczas) Kingi powołano komitet, którego członkowie postanowili upamiętnić pobyt królowej w Pieninach. Powstał pomysł ulokowania na Górze Zamkowej sanktuarium. Figura bł. Kingi wykonana w pracowni Wojciecha Samka w Bochni stanęła w skalnej grocie w roku 1904. Właśnie w tym roku w Pieninach pojawił się pierwszy pustelnik o nazwisku Andrzej Stachura. Zamieszkał w domku, który służył wcześniej robotnikom pracującym nad urządzaniem miejsca kultu bł. Kingi. Uzyskał pozwolenie krościeńskiego proboszcza na zamieszkanie w pobliżu sanktuarium i opiekowanie się nim. Wybuch I wojny światowej, wcielenie Stachury do wojska i splot różnych wypadków spowodował, że pustelnik po opuszczeniu eremu już do niego nie wrócił. W 1919r. podczas oblężenia klasztoru w Sądowej Wiszni został śmiertelnie ranny. Pienińska pustelnia przez kilka lat była niezamieszkana, ale ocalała mimo pożaru, który trawił Górę Zamkową w roku 1915. Drugim pienińskim pustelnikiem został Wincenty Kasprowicz. Przybył w Pieniny w roku 1924. Walczył na froncie i przeżywszy I wojnę światową wstąpił do zakonu zgodnie z postanowieniem, które powziął wcześniej. O pobycie w Pieninach Kasprowicza wiele wiadomo. Mimo iż pustelnia i spora część jej wyposażenia w 1949r. spłonęły, to zachowały się pamiątki w postaci kronik, które Kasprowicz prowadził, część rzeźb, kartki, które sygnował specjalną pustelnianą pieczątką oraz wiele wspomnień." Po pożarze eremu już nie odbudowano, gdyż nie zgodziły się na to ówczesne władze Pienińskiego Parku Narodowego.

Otwarta w piątek wystawa pozwoli zwiedzającym dowiedzieć się: Z czego była parzona herbata serwowana przez Kasprowicza odwiedzającym go turystom? Dlaczego pustelnik spał w trumnie? Kto uratował Kasprowicza z pożaru? Jak to się stało, że pobożny pustelnik później się ożenił? Co stało się z dzwonem, którym pustelnik dzwonił w południe na "Anioł Pański"? Odwiedzenie wystawy pomoże w dokładnym zapoznaniu się życiorysami obu pustelników, obejrzenie makiety budynku, unikatowych zdjęć i innych rzeczy związanych z pienińską pustelnią.

Wystawa dostępna będzie do końca stycznia 2017: w dniach 10.12.2016-15.01.2017 czynna od środy do niedzieli, w godz.: 10.00-17.30 , w dniach 16.01.2017-31.01.2017 czynna codziennie, w godz.: 10.00-17.30. Organizatorami są: Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij