Górale od Szczawnic na fotografii i w malarstwie

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.04.11 21:31 / news / czytano 6290 / opinie 0

Wystawa otwarta została w miniony czwartek w Galerii Pijalni Wód Mineralnych mieszczącej się przy Placu Dietla w Szczawnicy. Znalazło się na niej ponad 100 fotografii różnych autorów - fotografów działających w Szczawnicy w 19 wieku. Są na niej oryginały jak i reprodukcje.

Wystawa jest próbą przedstawienia portretu zbiorowego "Górali od Szczawnic" – czyli mieszkańców Szczawnicy Niżnej i Wyżnej określanych często w ten sposób w XIX. literaturze przedmiotu. W ramach ekspozycji poza fotografiami prezentowane są też rysunki, obrazy olejne i akwarele wykonanych na przestrzeni ostatnich 180 lat m.in. autorstwa Michała Piecyka, Konstantego Kietlicza Rajskiego (portret Jaśka Czai), prace Marii Chudoby Wiśniewskiej, artystki która tworzyła w Szczawnicy i której rzeźby znalazły się w obu parkach.
 
- Jej rzeźba Fryderyka Chopina oceniana jest jako jedna z najlepszych rzeźb współczesnych tego kompozytora znajdująca się na terenie Parku Dolnego w Szczawnicy - mówiła Barbara Węglarz dyrektor muzeum. Obecny na wernisażu Andrzej Dziedzina Wiwer - szczawnicki poeta, gawędziarz, przewodnik zaznaczył jednak, że wspomnianej przez dyrektor muzeum rzeźby w parku nie ma, co wywołało konsternację wśród zgromadzonych. Rzeźba nie znajduje się w parku od czasu zakończenia prac rewitalizacyjnych, czyli od listopada 2012 roku.
 
Barbara Węglarz podkreślała także, że nie wszystkie fotografie znajdujące się na wystawie są sygnowane.
 
- Niektórych autorów nie znamy. ZnajdujÄ…ce siÄ™ na wejÅ›ciu do galerii stare ryciny, ich reprodukcje, wykonane w 19 i 20 wieku wyszÅ‚y one spod rÄ™ki Ksawerego Preka i WÅ‚adysÅ‚awa Szalaya i praktycznie zawsze oglÄ…daliÅ›my je pod kÄ…tem tego, że prezentujÄ… one strój górali szczawnickich. Nie wyobrażaliÅ›my sobie, że za każdym tym strojem kryjÄ… siÄ™ konkretni ludzie - podkreÅ›laÅ‚a dyrektor. 
 
Portrety gazdów szczawnickich, fotografie muzykantów, przewodników, flisaków, admirałów floty dunajeckiej, olimpijczyków, tancerzy i śpiewaków, pisarzy i poetów, fiakrów, hafciarzy, górale w przeróżnych okolicznościach, walczący w legionach Piłsudskiego, walczących w czasie II wojny światowej. Wszystkie te fotografie pokazują piękny strój szczawnicki. Pośród nich wszystkich znalazło się jedno zdjęcie spoza Szczawnicy - fotografia z 1925 roku Orkiestry Podhalańskiej z Krościenka n.D.
 
- Większość z tych osób zatrzymanych w kadrze już się minęła, poza kilkoma wyjątkami. Zrobiliśmy to celowo. Chcemy, aby te osoby były łącznikami tego świata którego już nie ma z tymi ludźmi którzy są i będą, aby ten portret był nadal kontynuowany, a będą kolejne edycje wystawy. Wystawa uzupełniona jest opisami, tekstami z książki Jana Wiktora "Pieniny i Ziemia Sądecka" - wyjaśniała dyrektor muzeum.
 
WystawÄ™ przygotowanÄ… przez Muzeum PieniÅ„skie im. J. Szalaya, FundacjÄ™ Andrzeja MaÅ„kowskiego oraz GrupÄ™ Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica bÄ™dzie można obejrzeć do 15 czerwca br.




Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij