Niepowszedni duet podczas inauguracyjnego koncertu festiwalu Pieniny Kultura Sacrum

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.07.26 15:57 / news / czytano 2181 / opinie 0

W sobotni wieczór rozpoczęła się kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Jest to szósty z kolei cykl koncertów muzyki klasycznej, które znajdują swoje miejsce w pienińskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D.

Tradycyjnie, koncert rozpoczął się od przywitania i kilku ciepłych słów skierowanych do słuchaczy przez gospodarza kościoła ks. Henryka Homoncika oraz Agnieszkę Radwan-Stefańską Dyrektor Artystyczną Festiwalu.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił jeden z najbardziej aktywnych artystycznie organistów niemieckich, organista katedry luterańskiej w Hanowerze Ulfert Smidt oraz znakomity puzonista, solista NOSPR, na co dzień związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, Zdzisław Stolarczyk.

- Połączenie organów z puzonem jest dość niepowszednie i za każdym razem bardzo interesujące dla słuchaczy. Stanowi również wyzwanie dla grających ze sobą muzyków - mówiła dyrektor festiwalu.

Zgromadzona publiczność wysłuchała utworów niemieckiego baroku, romantyzmu oraz improwizacje organowe. Słychać było muzykę m.in. Johanna Sebastiana Bacha kompozytora barokowego, niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu w utworach Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Podczas koncertu otwarta została wystawa „Muzyczne Anioły” przygotowana pod okiem Ewy Majerczak przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. Wystawa towarzyszyła będzie pozostałym koncertom festiwalu.

Festiwal odbywa się dzięki Mecenatowi okazanemu przez Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. oraz dotacji udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Partnerem w organizacji Festiwalu są Pensjonat CrosnaSpa z Krościenka n.D. oraz Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Za tydzień kolejny z koncertów, podczas którego usłyszymy utwory wykonane na organach i skrzypcach. Dzień później, w niedzielę w Niedzicy, odbędzie się koncert towarzyszący w kościele pw. św. Bartłomieja o godzinie 16.30.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij