Pieniny-Kultura-Sacrum - festiwal zainaugurowany

Fot. Anna Borkowska, Magdalena Wojtarowicz 2013.07.23 08:32 / news / czytano 3295 / opinie 0

W krościeńskim kościele rozpoczął się IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”. W niedzielę, w Sromowcach Wyżnych, odbył się drugi koncert w ramach festiwalu.

Cykl weekendowych letnich koncertów, którego pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym jest Agnieszka Radwan-Stefańska, objęty został w tym roku honorowym patronatem przez J.E. Biskupa Wiesława Lechowicza i Krzysztofa Fabera - Starostę Nowotarskiego.
 
W sobotę w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza zaprezentowali się;  znany aktor, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Jerzy Trela, który na ambonie interpretował fragmenty książki ks. Józefa Tischnera pt. „Historia filozofii po góralsku”. Aktor mówiąc gwarą tłumaczył słuchaczom m.in., że Tales to Stasek Nędza i to nie z Miletu tylko z Pardałówki a Hipokrates to Wincenty Galica z Białego Dunajca.  W przerwach na organach zagrał Marek Stefański - organista i pracownik naukowy Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, a na góralską nutę przygrywała kapela Jaśka Kubika w składzie ; Jan Kubik, Izabela Dusik i Marian Jarosz. 

Dzień później, w niedzielę 21 lipca o godzinie 16.30 w kościele parafialnym w Sromowcach Wyżnych wystąpili; Barbara Świątek-Żelazna (flet) oraz Marek Stefański (organy).  Oprócz muzyki organowej artyści zagrali dzieła kameralne dwóch największych mistrzów muzyki baroku; Johanna Sebastiana Bacha i Georga Fridricha Haendla wykonane na flecie z towarzyszeniem organów. Chętnych do wysłuchania programu zarówno sobotniego jak i niedzielnego koncertu nie zabrakło.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie PianoClassic, które promuje muzykę poważną i organizuje imprezy artystyczne, współorganizatorami; parafie  w Krościenku i Sromowcach Wyżnych, Mecenasem Festiwalu jest ZEW Niedzica S.A. a partnerami: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Pensjonat Crosna SPA. Imprezę wsparli Publiczne Gimnazjum im Jana Pawła II w Krościenku oraz drukarnia Veraprint.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Anna Borkowska, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij