Pogranicze Polsko-Węgierskie, ludzie i wydarzenia - konferencja

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.07.20 14:48 / news / czytano 1920 / opinie 0

O koronie św. Stefana, tysiącleciu wspólnej granicy obu narodów, Janosie Esterhazym i okolicznościach przekazania Szczawnicay Akademii Umiejętności przez Józefa Szalaya (Węgra z pochodzenia) usłyszeli uczestnicy - Polacy i Węgrzy, sobotniej konferencji w Jazz Barze Dworku Gościnnego.

Konferencję "Pogranicze Polsko - Węgierskie, ludzie i wydarzenia" otworzył Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, podkreślając że w tym roku panel naukowy dotyczący przyjaźni obu narodów wprowadzony został do programu po raz pierwszy w tym roku.

Swoje wykłady wygłosili Węgier kustosz korony ks. Gyorgyi Ferenc, który mówił na temat symboliki Korony Św. Stefan. Kopia korony, na czas konferencji, została wystawiona w restauracji Dworku Gościnnego. Nie wiadomo kto, kiedy i gdzie wykonał koronę, jest to tajemnica nie odkryta do dzisiaj. - Wiemy jedno, że została z woli Boga dana Węgrom, podarowana królowi św. Stefanowi od papieża Sylwestra II - mówił ks. kustosz. 

Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy mówiła o tym co łączyło oba narody przez tysiąc lat, o chrześcijaństwie, wspólnej granicy, państwowości, przyjaźni. - Te elementy są nieprzypadkowe, są to elementy ze sobą ściśle związane, żaden z tych elementów nie mógł istniej bez drugiego. Wspólna historia Węgrów i Polaków miała swój początek w określonym czasie i przestrzeni - podkreślała konsul. 

Dyrektor Muzeum Pienińskiego Barbara Węglarz w wykładzie " Akademii Umiejętności zapisuję..." mówiła o zapisie testamentowym Józefa Szalaya z 23. lutego 1875 roku, w którym właściciel Szczawnicy źródła i zakłady wokół pięciu istniejących wtedy źródeł zapisał Akademii Umiejętności w Krakowie. Akademia zobowiązana została do oddawania połowy czystego dochodu na rzecz jego synów. Mówiła także o roli Józefa Szalaya, jego utożsamianiu się z narodem i ziemiami polskimi. - Tym sposobem dopełniam sumiennie obowiązkom ojca względem synów i obywatela względem kraju, pod którego dobroczynnym niebem przeżyłem wiek sędziwy, a w życiu moim doznawałem zawsze szczerej życzliwości i wsparcia w ustalaniu bytu zdrojowisk szczawnickich, których rozwój postawiłem sobie za cel  mojego życia - pisał w testamencie Józef Szalay.

O bohaterze narodu węgierskiego i polskiego Janosu Esterhazym mówił pracownik MSZ Republiki Węgierskiej, zarazem historyk, Imre Molnar. Przybliżył on historię życia Janosa, jego pochodzenie (matka Janosa Esterhazego była Polką - Elżbieta Tarnowska - przyp. red.). Janos Esterhazy był czechosłowacki polityk węgierskiego pochodzenia, działacz mniejszości węgierskiej w I i II Republice oraz w niepodległym państwie słowackim (1939–1945). W marcu 2009 za niesienie pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wykład wzbogacony był pokazem slajdów.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij