Tajemnica góralskich portek - Jan Kubik i uczniowie

Fot. Arch. UG Krościenko n/D 2016.04.08 21:34 / news / czytano 3657 / opinie 0

W piątek 8 kwietnia 2016 r. w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek”.

Zajęcia prowadzone są przez mistrza pana Jana Kubika, który podczas zajęć posługuje się gwarą. Uczniami mistrza są 3 młode osoby, które powoli poznają tajniki kroju, szycia i  "cyfrowanie” portek oraz cuch góralskich. Zajęcia obejmować będą także naukę zdobienia sukman góralskich.
 
Warto zauważyć ze cyfrowanie stroju góralskiego jest w naszym regionie unikatowe i grozi całkowitym zanikiem. Zdaniem Jana Dydy wójta gminy przy szybko zachodzących przemianach kulturowych jest to już nieomal ostatni moment na uchwycenie  i udokumentowanie tego regionalnego fenomenu rękodzielniczego.
 
Dlatego tez gmina Krościenko wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną podjęła działania i aplikowała o środki finansowe do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI i trwał będzie do końca 2016 roku.
 
W ramach  projektu  powstanie film edukacyjno-promocyjny oraz zostaną wykonane portki góralskie, cucha i sukmana góralska.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna.
Autor: K.Kubik
Zdjęcia: Arch. UG Krościenko n/D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij