Zakończył się Miedzynarodowy Festiwal Barokowych Eksploracji

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.08.16 09:15 / news / czytano 2278 / opinie 0

Tegoroczny, czwarty, festiwal odbywał się w Szczawnicy, Czerwonym Klasztorze i Bratysławie na Słowacji i prezentował „styl francuski” w barokowej muzyce i sztuce. Ostatni z koncertów, w miniony wtorek, miał miejsce w foyer szczawnickiego Dworku Gościnnego.

Spotkania z muzyką barokową rozpoczęły się 2. lipca br. w Szczawnicy a na całość festiwalu składało się pięć koncertów, warsztaty muzyczne dla dzieci oraz projekcja filmu.

Podczas wtorkowego, ostatniego już spotkania z muzyką i sztuką barokową, publiczność miała okazję wysłuchać programu "Anioł i diabeł", muzycznego pojedynku dwóch geniuszy jak i rywali muzycznych z okresu francuskiego baroku, o których mówiono w całej Europie XVII i XVIII wieku - Marina Marais i Antoinie’a Forqueray. Obaj byli mistrzami w grze na violi da gamba. Wirtuozowski repertuar zaprezentowali Czesi:  Petr Wagner – viola da gamba oraz Jan Krejca - teorba, gitara barokowa.  Forqueray wzorował się na energetycznym stylu włoskim i mówiono, że gra jak "diabeł", natomiast jego konkurent Marais grał jak "anioł" delikatnym, typowo francuskim stylem.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica. Mecenat nad projektem  sprawuje Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, ZEW Niedzica S.A., MOK w Szczawnicy, Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica oraz Czeskiego Centrum W Warszawie. Patronat medialny nad festiwalem objął m.in. Pieniński Portal Informacyjny Pieninyinfo.pl

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij