Spada liczba wiernych w kościołach

Fot. 2014.07.11 10:07 / news / czytano 3609 / opinie 2

Od początku lat ’90 obserwuje się z roku na rok niewielki, ale systematyczny spadek liczby osób uczęszczających regularnie na niedzielną Mszę św.

Najwyższe wskaźniki uczestniczących we mszach oraz przyjmujących komunię odnotowuje się w diecezjach położonych w południowo-wschodniej Polce.

Uczestnictwo wiernych jest różne w różnych diecezjach i tak np w diecezji tarnowskiej wynosi 69 proc. i jest najwyższy w kraju, w szczecińsko-kamieńskiej ma on zaledwie 24,3 proc. Proces spadku uczęszczających do kościoła wyraźnie przyśpieszył po 2006 r.

Liczba osób przystępujących do komunii świętej (communicantes) w 2013 r. wyniosła 16,3 proc. wiernych i utrzymuje się na podobnym poziomie od lat. Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego około 80% Polaków przychodzi do kościoła przed południem, to jednak wzrasta grupa tych, którzy odkładają udział w Eucharystii na godziny popołudniowe i wieczorne.

Coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych Polaków ISKK prowadzi od ponad 30 lat.

Autor: Oprac. red.
Źródło: ISKK.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

boski2014.07.11 10:07
Taaa diecezja tarnowska najbardziej religijna i hojna...gdzie będa mieli lepiej
realista2014.07.11 10:07
Nie dziwię się. Jakbym chciał pobawić się w zabawę w oddawanie czci wymyślonemu bogu to wolałbym poskakać przy ognisku. Więcej frajdy. Zresztą co miesiąc mogę tak się bawić wymyślając kolejnych aby się nie nudziło.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij