Wizyta gimnazjalistów w Oczyszczalni Ścieków w Niedzicy

Fot. Arch. szkoły 2016.04.10 21:41 / news / czytano 2245 / opinie 0

Średnio jedna osoba dziennie zużywa ok. 3 m3 wody – na miesiąc jest to ok. 300 m3  - tak tworzymy ścieki, które trzeba zutylizować, czyli unieszkodliwić. 

Wymyślono więc oczyszczalnie ścieków i takie oczyszczalnie pracują w naszej gminie w Trybszu i w Niedzicy. Właśnie tę ostatnią 8 kwietnia grupa uczniów kl II i III naszego gimnazjum w Łapszach Niznych realizujących projekt edukacyjny: „Woda – cudowna substancja - na co dzień”, zwiedzała, a oprowadzającym był pan dr inż. Dariusz Latawiec - Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
 
Zobaczyliśmy poszczególne etapy oczyszczania, zobaczyliśmy to, co jest oczyszczane i to, co trafia do oczyszczalni – włos się jeży na głowie ile i jakich wytwarzamy ścieków … Problem w tym, że nie wszystkie wsie naszego pięknego regionu mają kanalizację – co dzieje się wtedy ze ściekami z domów? - trafiają na pola, do rzek, czyli  wracają do nas z wodą, którą pijemy i z pokarmem jaki zjadamy. Strach więc kąpać się w niektórych naszych rzekach np. Białce.
 
Wrażenia z takiej lekcji były mocne (i to dosłownie – zapach i widok!) – na pewno naocznie uświadomiliśmy sobie, że trzeba chronić i dbać o nasze miejsce życia – jesteśmy za nie odpowiedzialni, każdy z nas. Szanujmy wodę, dbajmy o jej czystość i chrońmy nasze piękne i jeszcze naturalne środowisko!




Źródło: ZPO Łapsze Niżne
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij