Finansoaktywni. Misja: Podatki

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.05.30 14:50 / news / czytano 2030 / opinie 0

28 maja uczniowie szczawnickiego gimnazjum odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Szczawnicy, gdzie w sali konferencyjnej spotkali się z przedstawicielami władz miejskich. 

Celem wizyty była realizacja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych „Finansoaktywni. Misja: Podatki”.
 
Gimnazjalistów wraz z nauczycielami powitał Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica pan Grzegorz Niezgoda. Życzył młodzieży owocnych obrad i zgłębiania wiedzy z zakresu podatków. Zaznaczył również, że edukacja finansowa młodego pokolenia jest bardzo ważna, a dorośli powinni zadbać o kształtowanie wśród młodzieży obywatelskich postaw. 

Głównym celem projektu jest pokazanie w przystępny sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg, służba zdrowia czy zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu kształtuje się świadomość oraz przekazuje  wiedzę o podatkach młodym, którzy za kilka lat sami będą podejmować pracę i tym samym objęci będą obowiązkiem płacenia tego świadczenia.

Najważniejszym punktem spotkania była debata, w czasie której gimnazjaliści podzieleni na dwie grupy przedstawiali swoje argumenty dotyczące wydatków budżetowych – obszarów, które są najistotniejsze i które nie mogłyby istnieć bez finansowania z podatków. Odpowiadali na trudne pytania związane z historią ich powstania, korzyściami i ich klasyfikacją, rodzajami budżetu  itp. Debatę poprowadziły nauczycielki gimnazjum pani Dominika Smolarska i pani Katarzyna Ciesielka. Uczniowskiej dyskusji przysłuchiwała się komisja w składzie: pan Henryk Węglarz – radny i przewodniczący komisji rewizyjnej, pan Grzegorz Politowicz – skarbnik miasta oraz pan Tomasz Ciesielka – sekretarz miasta. 

Samorządowcy byli pod wrażeniem wiedzy gimnazjalistów i dojrzałości spostrzeżeń związanych z tym tematem. Podkreślali pozytywną stronę działań podejmowanych przez nauczycieli na rzecz kształtowania wśród uczniów postaw obywatelskich.  
Na koniec młodzież miała okazję zadawać pytania z zakresu funkcjonowania miasta i podawać swoje pomysły na rozwój Szczawnicy. 

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.  Gimnazjaliści powrócili do szkoły z przeświadczeniem, że zdobyte umiejętności pozwolą im na podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym.

Uczniowie i nauczyciele biorący udział w debacie składają serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi oraz Panom Samorządowcom za możliwość zrealizowania ważnego elementu projektu.
Autor: Katarzyna Ciesielka
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij