Krystyna Aleksander - artystka, poetka ludowa i malarka wśród dzieci

Fot. Maria Jawor 2016.02.25 21:25 / news / czytano 3313 / opinie 0

24. lutego w Szkole Podstawowej w Krościenku miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne – spotkanie autorskie z artystką, poetką ludową i malarką - Krystyną Aleksander.

Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej. Uczestniczyły w nim dzieci z klas 0-5, które w listopadzie wzięły udział w szkolnym „Konkursie poezji regionalnej”.

Wystąpienie naszego gościa miało charakter gawędy o dziejach Świętej Kingi a także o inspiracjach twórczych artystki, natchnieniu i warsztacie poetyckim. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści o patronce Pienin a także o kolejach losów pani Krystyny, jej działalności na rzecz czterech fundacji dla dzieci niepełnosprawnych, wernisażach, wystawach i imprezach promujących nasz region. Uczniom, szczególnie w pamięć zapadł fakt, iż poetka swój pierwszy wiersz napisała w wieku dziewięciu lat z rozpaczy po śmierci swojego taty - żołnierza września 1939 roku. Wiersz nosił tytuł „Moja ty Bychawo„ gdyż ojciec poetki zmarł w bychawskim szpitalu.

Spotkanie było przeplatane recytacją wierszy pani Aleksander ( „Dunajec”, Moje Pieniny”, ”Najpiękniejszy skrawek świata”, „Krościenko”). Artystka była wzruszona słysząc swoje słowa, wypowiadane przez pięciolatków i sześciolatków oraz ucznia czwartej klasy. W drugiej części spotkania uczniowie mogli porozmawiać z gościem. Zadawane przez dzieci pytania najczęściej dotyczyły życia osobistego poetki i jej nauki w szkole. 

Pani Krystyna przyniosła ze sobą swoje trzy najnowsze wiersze, które zostały przeczytane przez bibliotekarkę ( „Jak mam dziękować…”, „Gdy zatęsknisz…, „O czym tu marzyć”). Recytatorzy otrzymali pamiątkowe kartki świąteczne i tomiki poezji z dedykacją autorki.

Na koniec wszyscy uczestnicy przyrzekli, że będą rozwijając drzemiące w nich talenty a następnie odśpiewali gromko 200 lat, gdyż wkrótce, w marcu, poetka będzie obchodzić swoje urodziny i imieniny. Po spotkaniu wszyscy uczniowie szkoły mogli otrzymać autograf. Ustawiła się długa kolejka!

Spotkaniu towarzyszyła wystawka zawierająca tomiki poezji, Prace Pienińskie i inne wydawnictwa, w których można znaleźć wiersze Krystyny Aleksander i artykuły na jej temat.

To były mądre, cenne i ciekawie spędzone chwile. Miejmy nadzieję, że dzieci, które już interesują się poezję, jeszcze bardziej się w niej rozsmakują . Być może, z któregoś z nich, wyrośnie poeta?!
 
„Całym sercem dziękuję pani Krysi Walosik za zaproszenie mnie na kolejne spotkanie z młodzieżą do Szkoły Podstawowej w Krościenku nad Dunajcem. Z ogromnym wzruszeniem wysłuchałam recytacji wierszy o świętej Kindze, o naszej mieścinie, Pieninach i o Dunajcu. Gorąco pragnę, aby ktoś po mnie, piórem lub pędzlem, sławił ten najpiękniejszy skrawek świata, ofiarowany przez świętą Kingę, która jest Dziedziczką Pienin, patronką mojej ulicy, księżną krakowsko - sandomierską, patronką Diecezji Tarnowskiej, Panią Sądecką i Matką Narodu Polskiego.” - mówiła Pani Krystyna Aleksander na zakończenie spotkania.
Autor: Krystyna Walosik
Zdjęcia: Maria Jawor
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij