Obowiązki rodziców chrzestnych – co powinni kupić? (art. sponsorowany)

Fot. 2020.06.15 14:51 / news / czytano 353 / opinie 0

Ceremonia Chrztu Świętego to niezwykle ważne wydarzenie – zarówno dla samego dziecka, jego rodziców, jak i całego Kościoła. Swoją rolę odgrywają w niej także chrzestni, którzy powinni się do tego odpowiednio przygotować.

Oboje są bardzo ważni dla rozwoju duchowego nowego członka Kościoła. Muszą stanowić wsparcie dla rodziców, a także dbać o to, aby dziecko miało kontakt z wiarą. Poza obowiązkami duchowymi równie ważne są te o charakterze bardziej materialnym, związane z samym ceremoniałem. W sieci często spotkać można się z pytaniami, co na chrzest powinni kupić rodzice chrzestni. Nie chodzi tu jednak o prezenty, ale o zwyczaj, który nakazuje im zadbać o pewne kluczowe elementy, wykorzystywane podczas chrztu.

Pomocna w tym okaże się hurtownia dewocjonaliów, w której znajdziemy wszystko to, co jest nam potrzebne. Nie tylko na chrzest, ale również na inne sakramenty. Sklepy religijne często działają stacjonarnie, jednak coraz więcej firm stawia również na sieć, dzięki czemu możemy zamówić wszystkie niezbędne produkty bez konieczności wychodzenia z domu.

Co powinna kupić matka chrzestna?
Warto w tym miejscu podkreślić, że dobór poszczególnych artykułów jest w dużej mierze zależny od zwyczajów panujących w konkretnych regionach Polski, a także indywidualnych preferencji. Niektórzy rodzice uwalniają bowiem chrzestnych od tego typu obowiązków i wszystko kupują sami. Niemniej, w większości przypadków tradycja jest podtrzymywana. Co więc przyszła matka chrzestna powinna zakupić w sklepie z dewocjonaliami?
Szatka – jest to kawałek białego materiału, który jest nakładany w trakcie chrztu. Szatka symbolizuje wewnętrzną przemianę, a także zjednoczenie z Chrystusem i wejście do rodziny katolickiej. Biały kolor szatki oznacza natomiast czystość, którą niejako „nakrywamy” dziecko.
W hurtowni dewocjonaliów znajdziemy szatki różnych formach – mogą być to modele okrągłe, kwadratowe, a także w kształcie serca i koszulki. Zazwyczaj jest ona specjalnie dekorowana i obszywana koronką (najczęściej w kolorze złotym). Wiele sklepów religijnych wyszywa również napisy oraz imię dziecka. Szatka stanowi również pamiątkę Chrztu Świętego.
Ubranko – w tym przypadku możemy liczyć na większą dowolność, jednak najczęściej wybierane są ubranka w kolorze białym, z ewentualnymi kolorowymi dodatkami.

Co powinien kupić ojciec chrzestny?
Panowie do sklepu liturgicznego powinni udać się po świecę chrzcielną, którą trzymają w trakcie mszy i zapalają od Paschału – jest on symbolem obecności Chrystusa zmartwychwstałego.

Samo zapalenie oznacza natomiast złączenie życia nowego chrześcijanina z Jezusem. Świeca powinna wskazywać rodzicom i chrzestnym, że to oni są odpowiedzialni za wychowanie dziecka w wierze. Z tego też względu po chrzcie jest ona zatrzymywana i przechowywana do Pierwszej Komunii Świętej.

Mając to na uwadze, warto dokonać odpowiedniego wyboru. Świece w hurtowni dewocjonaliów występują w odmianach grawerowanych i malowanych. Szeroki wybór zdobień sprawia, że na pewno będziemy w stanie znaleźć coś wyjątkowego.
Na koniec pozostańmy jeszcze przy sklepach religijnych. W swoich ofertach często posiadają one bowiem wiele produktów, które chrzestni mogą wręczyć dziecku i rodzicom w formie prezentów upamiętniających ten szczególny dzień. Będą to na przykład albumy na zdjęcia, ramki czy też zdobione pudełeczka. Uważna analiza oferty sklepowej pozwoli dokonać właściwego wyboru. Zarówno jeśli chodzi o szatki, ubranka i świece, jak i rozmaite prezenty oraz pamiątki.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij