Podsumowanie IV Spotkania Artystów i Twórców Ludowych na Szlaku Łuku Karpat

Fot. Lucyna Kozub, Józef Czajka, 2015.05.07 06:46 / news / czytano 2879 / opinie 0

W dniach od 1. do 3. maja odbyło się zorganizowane przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej kolejne już, czwarte Spotkanie Artystów i Twórców Ludowych na Szlaku Łuku Karpat.

Majówka w Ochotnicy rozpoczęła się w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, który jest patronem kaplicy na Studzionkach. Tam też, w przysiółku malowniczo usytuowanym wśród gór, zgromadzeni na Mszy św. przez wstawiennictwo św. Józefa modlili się w intencji twórców i artystów ludowych.

Po Mszy nie zabrakło okazji do zapoznania się z historią skansenu na Studzionkach, którą przedstawił właściciel  Wojciech Mulet, ale także i dorobkiem artystów i twórców ludowych z łuku Karpat, którzy przygotowali ekspozycję złożoną ze swoich prac. W tym dniu „całą parą” pracowała kużnia, w której kowal z Ukrainy, w pocie czoła, wykuwał różne przedmioty codziennego. Natomiast panie Ewa Nowicka i Anna Wrona zaprezentowały książkę pt.: „Regionalizm czy nowa etniczność? Wieś podhalańska w XXI wieku.” Całości towarzyszyła muzyka „Ochotnych” oraz goszczący u nas muzyk z Ukrainy Myron Bloshychak a - dla pokrzepienia ciała – członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły wszystkich na degustację regionalnych specjałów. 

Drugi dzień spotkania został przeznaczony na warsztaty prowadzone przez twórców ludowych reprezentujących prawie cały łuk Karpat od Rumunii, Ukrainę, poprzez Gorce, Pieniny, Podhale, Beskid Śląski i oczywiście Ochotnicę. W tym roku artyści  z Ukrainy i Rumunii, stworzyli  wspaniałą okazję do zapoznania się z bliską, aczkolwiek odmienną kulturą ludzi zamieszkujących szlak kultury wołoskiej. W warsztatach licznie uczestniczyli młodzi i starsi jak również uczestnicy rodzinnej wycieczki do Ochotnicy z Bystrej, słowem wszyscy zainteresowani tajnikami bibułkarstwa, wyrabiania drewnianych zabawek, zdobnictwem regionalnym, kowalstwem, ludowym muzykowaniem, rękodziełem, haftem, szydełkowaniem. 

W niedzielę, przy słonecznej pogodzie, w amfiteatrze odbył się patriotyczny piknik rodzinny, a na scenie zaprezentowały się rozśpiewane dzieci ze scholi z  krótkim przedstawieniem, debiutował zespół muzyczny, twórcy ludowi demonstrowali efekty swojej pracy i przeprowadzonych warsztatów. Wystąpił także zespół regionalny „Ochotni” i najmłodsi -  ”Mali Ochotni” ze swoją własną muzyką. Na scenie pojawili się również - grający muzykę Karpat - goście  z Rumunii i Ukrainy. Wieczorem miał miejsce występ Kapeli góralskiej „Fiyrloki” z Łącka. Na zakończenie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Prawo i przywileje pasterzy”, a jego reżyser - Wojciech Jachymiak – przedstawił istotę startującej właśnie kampanii społecznej „Nie rzucim ziemi”. Pojawiła się także Katy Carr – brytyjska piosenkarka z polskimi korzeniami, która swoim głosem uświetniła wieczorne spotkanie przy zapalonej watrze. Wspólnym posiadom towarzyszyły oczywiście degustacje regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Jednym słowem, trzydniowa majówka w Ochotnicy Górnej, łącznie z pogodą, należała do udanego spędzenia wolnego czasu i wypoczynku.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Lucyna Kozub, Józef Czajka,
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij