Prawdziwe toksyny w żywności - na co musisz uważać (art.sponsorowany)

Fot. 2022.08.29 08:27 / news / czytano 188 / opinie 0

Prawdopodobnie słyszałeś wiele opinii, że niektóre popularne pokarmy lub składniki żywności są toksyczne. Na szczęście, większość z tych twierdzeń nie jest poparta nauką. Istnieje natomiast kilka składników, które mogą być szkodliwe, zwłaszcza gdy są spożywane w dużych ilościach.

Bisfenol A i podobne związki
Bisfenol A (BPA) jest związkiem chemicznym, który kiedyś znajdował się w plastikowych pojemnikach wielu popularnych produktów spożywczych i napojów oraz w wykładzinie wewnątrz metalowych puszek (na przykład tych używanych do konserw pomidorowych). Jednak badania wykazały, że BPA może przenikać z tych pojemników do żywności. Badania na ciężarnych zwierzętach wykazały, że ekspozycja na BPA prowadzi do problemów z reprodukcją i zwiększa przyszłe ryzyko raka piersi i prostaty u rozwijającego się płodu. Niektóre badania obserwacyjne wykazały również, że wysoki poziom BPA jest związany z insulinoopornością, cukrzycą typu 2 i otyłością.

Na szczęście większość tworzyw sztucznych i puszek jest obecnie wolna od BPA. Jednak został zastąpiony w wielu produktach bardzo podobnymi związkami, takimi jak bisfenol S, które mogą mieć podobne skutki. Aby zmniejszyć narażenie na te potencjalnie szkodliwe związki, unikaj plastikowych naczyń w jak największym stopniu - w tym wody butelkowanej. Używaj szklanych i nierdzewnych naczyń do picia zamiast plastikowych i szukaj żywności, która jest pakowana w szklane, a nie aluminiowe puszki.
 
Policykliczne węglowodory aromatyczne (WWA)
Są uważane za zanieczyszczenia środowiska. Powstają w wyniku spalania materiałów organicznych, ale można je również znaleźć w żywności. Kiedy mięso jest grillowane lub wędzone w wysokiej temperaturze, tłuszcz kapie na gorące powierzchnie kuchenne, wytwarzając lotne WWA, które mogą przenikać do mięsa.

Chociaż kiedyś uważano, że głównym winowajcą jest czerwone mięso, próbki grillowanego kurczaka i ryb zawierają podobne poziomy WWA. Niestety, naukowcy odkryli, że WWA są toksyczne i powiązane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, nerek, okrężnicy i prostaty. Więcej na ten temat przeczytasz na medicot.pl
 
Kumaryna w cynamonie
Kumaryna jest toksycznym związkiem występującym w cynamonie C. cassia, C. loureiroi i C. burmannii. Te rodzaje cynamonu są powszechnie spotykane w sklepach spożywczych. W dużych dawkach kumaryna została powiązana ze zwiększonym ryzykiem raka i uszkodzenia wątroby. Jeśli chcesz uniknąć kumaryny, szukaj innego rodzaju cynamonu, zwanego cynamonem cejlońskim lub "prawdziwym cynamonem", z rośliny Cinnamomum verum. Jest on trudniej dostępny w sklepach (być może będziesz musiał zamówić go przez Internet) i droższy, ale zawiera znacznie niższe poziomy kumaryny.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij