Sebastian Pałka ze Szczawnicy jest Mistrzem

Fot. Arch. Organizatora, Janusz Wojtarowicz 2014.12.04 12:22 / news / czytano 4327 / opinie 0

Druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baristycznego "Vergnano Barista Drink Cup" wyłoniła najlepszego baristę w Polsce. Szczawniczanin Sebastian Pałka okazał się być najlepszy w wybieraniu, parzeniu i podawaniu kawy.

W konkursie brało udział 12 zawodników z całej Polski. Byli reprezentanci Krakowa, Zakopanego, Warszawy, Lublina, Krynicy i Szczawnicy. Pana Sebastiana oceniała komisja sędziowska z Przewodniczącym Wojciechem Urbańskim - tegorocznym mistrzem świata barmanów w Kapsztadzie oraz kilkukrotnym zwycięzcą konkursów krajowych i zagranicznych. Członkami jury byli także: Piotr Dziadkowiec - były prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów o/południe, który od 30 lat zajmuje się miksologią. Osiągnął wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju, jak i w tak odległych zakątkach jak Kuba czy Singapur. Monika Bielka-Vescovi - prezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino, założycielka Szkoły Sommelierów w Krakowie, juror na konkursach winiarskich, wykładowca na studiach podyplomowych. Zdobywała prestiżowe nagrody amerykańskiego magazynu Wine Spectator. Tomasz Wagner - dyrektor warszawskiego okręgu firmy Espresso Service, współpracujący z firmami we Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych nie tylko w branży "kawowej" ale w całym sektorze gastronomicznym. Sędzią technicznym był Rafał Kamiński - odpowiada w Firmie Espresso Service za prawidłowe wypalanie kawy.

- Bardzo się cieszymy, że zapach kawy w Dworku Gościnnym przyciągnął mieszkańców nie tylko Szczawnicy, ale także Nowego Targu, Nowego Sącza, Zakopanego, Krakowa i okolic. 12 baristów z całej Polski pozwoliło nam poznać tajniki parzenia kawy. Gościliśmy prawdziwych pasjonatów  zgodnie z nową strategią działania Dworku Gościnnego, który jest miejscem ludzi pasji. Już od nowego roku będą tu gościć artyści, którzy dostarczą nam emocji, podobnie jak emocji dostarczył nam finał. Cieszymy się tym bardziej, że zwyciężył Sebastian Pałka nasz barman-barista z Dworku. Z uśmiechem i przewrotnym komentarzem wybrnął z niezręcznej sytuacji, kiedy kropelka płynu wylała się poza filiżankę. Sędziowie docenili „Czasem tak się zdarza” oraz  oceniany podkład muzyczny jaki zawodnik dobierał do swojego pokazu. Piosenka „Jestem Mistrzem” okazała się rzeczywistością. Zatem zapraszamy serdecznie na kawę do Dworku Gościnnego, proszę spróbować jak smakuje kawa parzona przez Mistrza - mówi Dyrektor Dworku Gościnnego Agnieszka Pietruszka.
 
Finaliści:
I Miejsce Sebastian Pałka Szczawnica Dworek Gościnny
II Miejsce Karol Bąk
III Miejsce Patrycja Przybyła

Podczas imprezy były pokazy latte art i warsztaty z alternatywnych metod parzenia kawy, a również prezentacja firm z branży gastronomicznej w Polsce.
 
- Przy okazji konkursu zaprezentowało się 15 firm z branży dekoracyjnej, spożywczej, wyposażenia obiektów gastronomicznych, producenci sprzętu do parzenia kawy. Do degustacji zostało wydanych ponad 1000 kaw i zużyto 100 litrów mleka. Cieszymy się, że naszym gościom kawa smakowała.  Mleko sprawiało czasem kłopot zawodnikom. Drżąca ręka powodowała nierówne wzorki. Dlatego najlepszym życzeniem dla baristy, jak mi powiedziano, było „ Aby nie trzęsły się ręce”. Dla chętnych można było ją wzbogacić różnymi smakami lokalnych alkoholi, a między kolejnymi degustacjami można było odżywić organizm naszymi wodami leczniczymi: Helena, Jan,  Józefina, Stefan. Po nich kawa smakowała jeszcze lepiej - podkreśla Krzysztof Domarecki Kierownik Gastronomii  Dworku Gościnnego.
 
Panu Sebastianowi Pałce składamy gratulacje.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Organizatora, Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij