Uczniowie ze Słowacji na warsztatach w Sromowcach Niżnych

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2013.06.17 17:40 / news / czytano 3715 / opinie 0

17 czerwca br. uczniowie z Zakladnej Skoly w Spiskiej Starej Vsi, uczestniczący w realizacji projektu „Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa” licznie przybyli do Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.

Tu z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej wspólnie brać udział w warsztatach edukacyjnych. Po powitaniach i podziale na grupy warsztatowe rozpoczęli zajęcia i wzajemne poznawanie.
 
Najliczniejszy zespół stanowili uczestnicy zajęć plastycznych „Sztuka pienińska”. To oni jako pierwsi rozpoczęli swoją pracę. Uczniowie polscy i ze Słowacji ilustrowali za pomocą różnych technik plastycznych życie mieszkańców wsi Sromowiec  Niżnych i Spiskiej Starej Vsi nad brzegami Dunajca dawniej i współcześnie. Wytwory dzieci przemawiały do odbiorcy kolorystyką i pomysłowością wykorzystania materiałów plastycznych. Skupiały uwagę zestawieniem barw i kompozycją. Najładniejsze prace ozdobią Izbę Historii Flisactwa, która powstanie w ramach projektu.

Bardzo przyjemnym rodzajem zajęć okazały się warsztaty ekologiczne. Ich część odbyła się w terenie. Tu uczestnicy oznaczali rośliny pienińskie zapisując ich nazwy w trzech językach: polskim, słowackim i po łacinie. Następnie zbierali okazy pospolitych roślin, by je zasuszyć a w przyszłości wykonać z nich zielnik, który również znajdzie się w Izbie Historii Flisactwa. Te działania nawiązują do legendy o bracie Cyprianie, mnichu z Czerwonego Klasztoru, który zasłynął między innymi z zielnika roślin leczniczych rosnących w Pieninach.

Równolegle do zajęć ekologicznych przebiegały warsztaty literackie. Uczniowie tłumaczyli legendę o Janosiku ucząc się nawzajem języka polskiego i słowackiego. Układali też dwujęzycznie plan legendy. Jest to początek przygotowań do konkursu opowiadania legend, który ma się odbyć po zakończeniu cyklu warsztatów. Utrudnieniem w tym konkursie będzie wymóg, by legendy po słowacku opowiadali Polacy, a po polsku uczniowie ze Słowacji.

Wszystkie te działania, będące elementem wyżej wspomnianego projektu „Dunajec- wspólna rzeka wspólna sprawa”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry",  służyły wzajemnej integracji i wymianie doświadczeń a także były źródłem radości dla uczestników.




Autor: G.Ł. / oprac. red.
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij