Polsko-Słowackie sprzątanie brzegów Dunajca

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2013.10.01 19:46 / news / czytano 2243 / opinie 0

W sobotę 28. września 2013 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych i Spojonej Skoly wyruszyli na wspólne sprzątanie brzegów Dunajca i jego lokalnych dopływów.

Każda ze szkół miała swój rewir. Słowacy zbierali śmieci w Czerwonym Klasztorze i w Przełomie Dunajca (po słowackiej stronie ), Polacy kierowali się wzdłuż lewego brzegu rzeki od Sromowiec Średnich aż pod same Trzy Korony. Mimo, że nad Dunajcem wisiała jeszcze mgła, a i czas był wczesny, jak na dzień wolny od nauki, młodzi ludzie z prawdziwym i zadziwiającym zapałem zabrali się do pracy. Bardzo dokładnie przeczesywali roślinność brzegową wyciągając z niej, a niekiedy z wody, niechlubne dowody ludzkiej bytności. Część śmieci udało się od razu posegregować. W miarę możliwości osobno zbierano plastik i szkło. W sumie po jednej i drugiej stronie Dunajca zebrano ponad 80 worków śmieci.

Sprzątający na obydwu brzegach Dunajca wypatrywali siebie nawzajem. Ponieważ jednak sprzątaniem objęty został duży teren, miejscami porośnięty krzewami, a zbierający szli z przeciwnych kierunków i dodatkowo podzieleni byli na grupy, sprawa była bardzo utrudniona. Dopiero pod koniec akcji, części osób udało się dostrzec kolegów z przeciwległego brzegu, co szybko uwieczniono na zdjęciu.

Zsynchronizowanie akcji sprzątania w czasie miało uświadomić młodym ludziom mieszkającym nad brzegami Dunajca, że ważna jest wspólna troska o czystość tej granicznej rzeki, bo służy wspólnemu dobru. Akcja sprzątania brzegów Dunajca była kolejnym elementem realizowanego od 1 kwietnia 2013 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”, który powstał w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry".
Autor: H.W.
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij