W najbliższą sobotę jubileusz Jana Kubika

Fot. Zdzisław Soliwoda 2015.07.30 09:28 / news / czytano 3626 / opinie 0

W najbliższą sobotę 1 sierpnia o godz. 18.oo w Amfiteatrze pod Wierzbą rozpocznie się jubileusz Jana Kubika. Z okazji 50-lecia pracy twórczej pana Jana a jednocześnie 20-lecia muzyki Jaśka Kubika wystąpią zaprzyjaźnione zespoły, muzyki i twórcy.

Jan Kubik urodził się w 1945 roku. Mieszka przy ulicy Zdrojowej. Jest krościeńskim artystą, znawcą ludowej muzyki pienińskiej, gra m.in. na skrzypcach, basach, trombicie, znanych tylko w Pieninach oktawkach, jest laureatem szeregu konkursów m.in. na „Sabałowych Bajaniach” zarówno w kategorii śpiewu solowego, tańca jak i wśród instrumentalistów. Posiada dziesiątki dyplomów, nagród i wyróżnień z wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Odznaczony został m.in. dyplomem Ministra Kultury i Sztuki. Został uhonorowany także odznaką „Za zasługi dla gminy Krościenko nad Dunajcem”. Z krościeńskim zespołem „Pieniny” odwiedził około 20 krajów, na przykład: Włochy, Grecja, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Francja, Holandia, Węgry, Szwajcaria. Grał również dla Ojca Św. Jana Pawła II.

Jan Kubik należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz do Stowarzyszenie Artystów Pienińskich. Zajmuje się także m.in. wyszywaniem spodni góralskich, kamizelek, cuch i sukman, znany jest z niezwykłej staranności i dokładności w wyszywaniu. Stroje przez niego wyszywane słyną z malowniczości, bogactwa i staranności haftów oraz wykończeń. Jako jeden z nielicznych w okolicy wyszywa portki, sukmany, cuchy w twardym materiale, samodziale. Haftuje również gorsety. Wyszywane motywy roślinne jak: maki, róże, tulipany odpowiadają dokładnie tradycyjnemu haftowi pienińskiemu.

Pan Jan jest emerytowanym piekarzem i flisakiem. Obecnie posiada niewielkie stadko owiec i kóz, które wypasa przy brzegu Dunajca. Wiernie towarzyszy mu pies o imieniu Baca. Ma także niewielką bacówkę na zboczu góry Stajkowej. Jest znany w Krościenku, ale także rozpoznawalny daleko poza granicami naszego miasteczka. Bardzo często chodzi w stroju regionalnym. Mówi autentyczną krościeńską gwarą. Zakochany w folklorze i kulturze Pienin, chętnie opowiada, udziela wywiadów, przekazuje rzetelne informacje do prac licencjackich i magisterskich na temat folkloru. Życzliwy, skromny, niekonfliktowy, serdeczny i otwarty dla ludzi. Turyści często proszą Go o wspólne zdjęcie. Można nazwać Go ambasadorem krościeńskiej kultury. Trudno uwierzyć, że Jan Kubik obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Komuś, kto śledzi Jego aktywność, oklaskuje taniec, muzykę, śpiew nie sposób uwierzyć, że Jan Kubik ma już 70 lat.

Bogatą kolekcję pamiątek, dyplomów i przykłady rękodzieła Jana Kubika będzie można obejrzeć na wystawie podczas uroczystości jubileuszowych.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij