2013.07.13 18:35 / news / czytano 3364 / opinie 0
4 lipca 2013 roku w ramach realizacji projektu „Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa” odbyła się wycieczka na zamek w Niedzicy i Czorsztynie. Wzięli w niej udział uczniowie ze Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.
Każdy z uczestników wycieczki mógł na chwilę przenieść się w miniony czas królów, książąt, księżniczek i możnowładców. Na zamku w Niedzicy zwiedzanie odbywało się z panią przewodnik, która starała się opowiadać o historii zamku spiską gwarą tak, by słowaccy goście mogli wszystko bez trudu zrozumieć. Oprócz faktów dotyczących zamku w opowieści nie zabrakło legend. W pamięci uczestników zapadła szczególnie ta o Janosiku oraz o zabawnym sposobie żegnania gości, którzy zbyt długo zasiedzieli się na przyjęciu u właściciela zamku. Pani przewodnik zapewniła, że ten zwyczaj jest nadal kultywowany wśród zwiedzających zamek, toteż każdy z uczestników wycieczki czekał, że dostanie łopatą w „siedzenie” na odchodnym . Tak bowiem miał w zwyczaju (podobno) przypominać jeden z właścicieli swoim gościom, że pora już do domu. Ponieważ jednak nikt ze zwiedzających nie doczekał się takiego pożegnania, by zapamiętać na dłużej i poczuć fizycznie jeszcze przez jakiś czas wspólny pobyt, radosne chwile zostały upamiętnione na zdjęciach.
Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie odbywało się już samodzielnie. Rolę przewodnika pełniła instruktor warsztatów plastycznych ze strony polskiej, która posługując się gwarą i wspierana przez instruktorkę ze Słowacji starała się przybliżyć młodzieży, zwłaszcza słowackiej najważniejsze informacje dotyczące zamku, jego renowacji a także rezerwatu „Uroczysko Zamek Czorsztyn”.
Uczniowie chętnie zwiedzali zamki i robili zdjęcia, utrwalając szczegóły architektoniczne, elementy sztuki, dawnych strojów i zwyczajów, a wszystko to w luźnej i radosnej atmosferze. Okres wakacyjny i kolejne spotkanie w znanym już gronie sprzyjały dalszemu zacieśnianiu więzi pomiędzy młodzieżą polsko-słowacką i pozwalały na coraz lepsze poznanie. Dało się to odczuć zwłaszcza w autokarze, w którym panował trudny do opanowania gwar, gdzie język polski mieszał się ze słowackim. Zresztą nikt z opiekunów nie podejmował próby uciszania młodych ludzi. Obserwując roześmianych i rozgadanych uczniów widać było i słychać, że proces integracji niewątpliwie postępuje, a to jeden z celów w/w projektu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.