Monika Liptak ze Sromowiec Wyżnych wywalczyła tytuł młodzieżowej Mistrzyni Polski

W weekend rozegrane zostały ostatnie zawody w slalomie kajakowym w tym sezonie. Na torze w Leśnej ścigali się najlepsi młodzieżowcy w naszym kraju.

W zawodach Powiat Nowotarski reprezentowały 4 osady, które walczyły o tytuł Mistrza Polski w Kategorii U-23. Kobiety reprezentowała zawodniczka UKS „Spływ” Sromowce Wyżne Monika Liptak a mężczyzn w C-2 i C-1 zawodnicy KS „Pieniny” Szczawnica Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak.

Pierwsi na starcie w przejeździe finałowym stanęli w konkurencji C-2 Michał z Grzegorzem. Bardzo dobra jazda szybka pozwoliła im uzyskać drugi czas, gorszy tylko od zwycięzców braci Brzezińskich z AZS-AWF Kraków o 0,74 sek. dając im srebrny medal i tytuł V-ce Mistrzów Polski. Na trzecim ukończyła osada KS Start Nowy Sącz Kij Rafał – Okręglak Maciej.

Kolejna kategoria to K-1 kobiet w której to wystartowała zawodniczka UKS „Spływ” Sromowce Wyżne, sponsorowana przez ZEW Niedzica S.A Monika Liptak. Począwszy od kwalifikacji, półfinał i następnie finał za każdym razem wygrywała Monika. Potwierdziła, że jest najlepsza w Polsce zdobywając tytuł Młodzieżowej Mistrzyni Polski. Przejazd finałowy był dobry, jednak nie ustrzegła się błędu na bramce 18, 20 - gdzie straciła 3 sekundy, ale i tak wystarczyło żeby zwyciężyć. Drugą, Edytę Węgrzyn wyprzedziła o 2,01 sek., a trzecią - Annę Ingier o 6,01sek. Obie panie ze Startu Nowy Sącz.

Znakomitą walkę stoczyli kajakarze, gdzie zwyciężył Rafał Polaczyk Zawisza Bydgoszcz, a wychowanek KS „Pieniny” drugi ze stratą 0,32 był Maciej Okręglak, trzeci - Michał Pasiut ze stratą 5,54 sek. (zawodnicy KS „Start” Nowy Sącz).

Ostatnią konkurencją tych zawodów było C-1 mężczyzn. Tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski wywalczył Rafął Kij ze Startu Nowy Sącz, przed zawodnikiem krakowskiego AZS –AWF Kraków Igorem Sztubą i Kacprem Gondkiem. Wszyscy zawodnicy to czołówka światowego slalomu w kategorii młodzieżowej.

Autor: Marek Kowalczyk / Oprac. red.