Z informacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (delegatura Kraków) wynika, że zostały zlokalizowane wzmacniacze sygnału dla telefonii komórkowej. Wobec właścicieli policja prowadzi postępowanie.
O problemach z połączeniami dla abonentów telefonii komórkowej Play oraz Orange informowaliśmy we wrześniu br. Czytaj TUTAJ.
Wtedy też właściciel obiektu, czyli wieży telekomunikacyjnej mieszczącej się w Grywałdzie, poinformował nas o tym, że nie ma wpływu na samo działanie urządzeń. Z kolei operator sieci Orange przekazał informacje, że problem jest im znany i wynika z zakłóceń powodowanych przez prywatne wzmacniacze GSM w okolicy stacji bazowej.
Obecnie operatorzy telefonii komórkowej potwierdzają spadek zakłóceń. Poniżej publikujemy najnowsze stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
Na przełomie września i października, pracownicy Delegatury w Krakowie zlokalizowali źródła zakłóceń. Ujawnione przypadki używania urządzeń radiowych bez wymaganego prawem pozwolenia zostały zgłoszone na Policję, która prowadzi dalsze postępowania .Na chwilę obecną UKE delegatura w Krakowie nie dysponuje żadnymi nowymi zgłoszeniami, od operatorów telefonii komórkowej, o ponownym występowaniu zakłóceń na stacji bazowej w miejscowości Grywałd w związku z czym dalsze działania nie są obecnie planowane. W związku z Pani zapytaniem o ukaranie osób używających nielegalnie wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej zacytuję brzmienie art. 208 ustawy Prawo telekomunikacyjne (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 576):
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo- odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
reklama
reklama