Krościenko: Kolejkowy zawrót głowy

Fot. 2023.01.30 12:15 / news / czytano 2593 / opinie 0

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Jan Dyda złożył Radzie projekt uchwały wraz z graficznym obrazem przebiegu planowanej budowy kolejki linowej, która ma stanowić element systemu transportu publicznego. Radni zdjęli projekt z porządku obrad, ponieważ mieli szereg wątpliwości co do przebiegu planowanej inwestycji.

Planowana inwestycja budowy kolei gondolowej łączącej gminę Krościenko n.D z gminami Czorsztyn i Łapsze Niżne ma na celu m.in. redukcję ruchu samochodowego w obrębie Pienin. Przygotowany przez wójta projekt uchwały zakładał przystąpienie do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Krościenko n.D. Radni zdjęli projekt z porządku obrad, bowiem przedstawiony przez wójta projekt przebiegu inwestycji  może mieć znaczące, negatywne oddziaływanie na mieszkańców gminy, w zakresie posiadanych przez nich działek. 

Linia, według załącznika, miałaby przebiegać po terenie Gminy Krościenko n.D od Księżego Lasu, po Kozłeczyznę, dalej Toporzysko, Węgliska, Dziadowe Kąty do Grywałdu i Snozki (prawdopodobnie bez Krośnicy - przyp.red.).

Przewodniczący Rady Stanisław Gabryś apelował podczas sesji, aby wypracować taką lokalizację dla przebiegu linii, by ona w najmniejszym stopniu ograniczała możliwości inwestycyjne mieszkańców oraz w najmniejszym stopniu zajmowała ich działki.

- Jesteśmy w stanie wypracować kompromis. W sprawach ważnych i kluczowych możemy odwołać się do konsultacji społecznych. Odziaływanie inwestycji będzie prawie dla wszystkich sołectw. Większość sołectw będzie na swoi terenie miała przebieg linii napowietrznej - podkreślał przewodniczący.

Wójt zapewniał, że przebieg linii udało opracować się jak najdalej od Pienińskiego Parku Narodowego, pod koleją można się budować, a linia wysokiego napięcia nie ma znaczenia. 

- Konsultacje społeczne do niczego nas nie doprowadzą, mając na uwadze doświadczenie PKL na temat budowy gondoli i znalezienia miejsca. Jest to proces długotrwały. Jakie będą umowy miedzy wykonawcą, a tymi nad którymi ta kolejka będzie przebiegać to już ich sprawa - mówił wójt.

Przewodniczący Rady kilkakrotnie podkreślał, że należy wsłuchać się w głos mieszkańców, wskazując alternatywne rozwiązania, które nie będą wzbudzały kontrowersji.

W galerii prezentujemy graficzny przebieg planowanej trasy kolei gondolowej.

Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij