Noc Świętojańska - Wianki na Dunajcu w Krościenku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2017.06.18 22:06 / news / czytano 8190 / opinie 0

Mimo kapryśnej pogody sobotnie popołudnie w Krościenku upłynęło radośnie, muzycznie i kolorowo. Noc Świętojańska mimo, że w kalendarzu wypada dopiero w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca, w Krościenku obchodzone było w tym roku wyjątkowo.

Wszystko rozpoczęło się od spływu Dunajcem flisackimi tratwami, na których zasiedli wszyscy uczestnicy zabawy, którzy prezentowali się później na scenie krościeńskiego Amfiteatru Pod Wierzbą. Noc Świętojańska - Wianki na Dunajcu, bo pod takim hasłem bawiono się do późnych godzin nocnych, to tradycja kultywowana od lat w Pieninach. W tym roku wydarzenie, które zorganizowane zostało przez Gminę Krościenko n.D dofinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. - Założeniem tego projektu było zaangażowanie wszystkich lokalnych środowisk i stowarzyszeń - podkreśla Józef Szałwia dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Stąd na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne, dzieci i młodzież krościeńskich szkół, przedstawiciele Związku Podhalan, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich, przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Krościenku (zwycięski wianek). Każda z organizacji prezentowała siebie na scenie lub krótki program artystyczny zwykle ukazujący tradycje i zwyczaje związane z Nocą Świętojańską, a także prezentowała przygotowany z ziół i kwiatów wianek, który później brał udział w konkursie.

Gościnnie na scenie wystąpiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kluszkowiec w przedstawieniu "Portki", koncertował zespół Folk Power, a wieczorem odbyło się wspólne puszczanie wianków na Dunajcu. Uzupełnieniem imprezy było podsumowanie i zakończenie 76. Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Podczas popołudnia można było degustować pienińskie regionalne przysmaki i odwiedzić stoisko promocyjne Lokalnej Grupy Działania Gorce-Pieniny.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij