Otwarcie i poświęcenie Domu Ludowego w Łapszach Niżnych

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.30 16:25 / news / czytano 4829 / opinie 0

Dzisiaj proboszcz łapszańskiej parafii ks. Mariusz Skotnicki dokonał uroczystego poświęcenia Domu Ludowego w obecności Pawła Dziubana Wójta Gminy Łapsze Niżne, Wendelina Habera, samorządowców oraz zaproszonych gości.

Inwestycja ukończona w czerwcu br. miała na celu podniesienie standardu technicznego budynku, zwiększenie dostępności do pomieszczeń rozrywkowo-edukacyjno-kulturalnych, polepszenie wizerunku miejscowości, podniesienie jakości życia lokalnej społeczności, integrację mieszkańców. Inwestycja zamknęła się w kwocie 885 tysięcy złotych, z czego 500 tysięcy złotych pochodziło z środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie „Odnowa i rozwój wsi”.

- Budynek ten ma służyć mieszkańcom, dlatego wykorzystaliśmy środki z Europejskiego Funduszu Rolnego, po to żeby on służył nie aby wyglądał dobrze tylko na zewnątrz. Budynek w miarę możliwości finansowych jest wykończony tylko w połowie, ale w tej części najbardziej publicznej. Całe pierwsze piętro jest niewykończone lecz przygotowane na lepsze lata. Część parterowa spełnia najwyższe standardy. - mówił Wójt Gminy Paweł Dziuban. Włodarz gminy wyraził nadzieję, że budynek Domu Ludowego będzie służył lokalnej społeczności jeszcze przez setki lat. Słowa podziękowania skierował do Rady Gminy, Rady Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolic, które oceniało wniosek na dofinansowanie, wykonawcy realizującego projekt, nadzorcy i pracowników gminnych. - Istotne jest to, że budynek pełni nadal funkcję publiczną i będziemy się tutaj wszyscy spotykać w różnych okolicznościach. -dodał na zakończenie. 

Obiekt ten nazywany "Ludowcem" został wybudowany tuż przed wybuchem II Wojny Światowej z inicjatywy przedwojennego inspektora szkolnego Wendelina Habera. Budowa rozpoczęła się latem 1936 roku i trwała z przerwami do czasu wybuchu wojny. Dom Ludowy powstawał wysiłkiem i wkładem lokalnej społeczności oraz Urzędu Gminy. Po II Wojnie Światowej do roku 1999 mieściły się tam starsze klasy miejscowej szkoły podstawowej. Do lat 80. XX wieku na parterze działał Dom Kultury nazywany "klubokawiarnią". Stanowił on centrum kulturalno-oświatowe dla całej łapszańskiej społeczności. Po 1999 roku podupadł na skutek braku prac remontowych i bieżącej konserwacji.  
 
- Swoją edukację, choć w języku słowackim, rozpoczynałem w tym budynku. Chcę z głębi serca, od całej mojej rodziny podziękować wszystkim nie wymieniając ani z imienia i nazwiska ani z funkcji, podziękować tym którzy doprowadzili do tego, że dzisiaj jesteśmy w tym wspaniałym budynku. - mówił Wendelin Haber syn przedwojennego inicjatora budowy Domu Ludowego.
  
Wniosek na remont złożony został poprzez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, która swoją działalnością obejmuje polską część regionu Spisz, w skład którego wchodzi 14 wsi położonych na terenie trzech gmin: Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska i Nowy Targ. Jej głównym celem jest wypromowanie regionu oraz polepszenie jakości życia mieszkańców Spisza i okolicy poprzez rozwój turystyki. Prezesem SRSiO jest Kowalczyk Julian.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij