2025.03.18 17:31 / news / czytano 654 / opinie 0
W niedzielę w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyła się uroczystość poświęcona Robertowi Majerczakowi - benefis wieloletniego kierownika Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Pieniny”, człowieka mocno związanego z kulturą pienińską.
Niedzielne spotkanie ukazało bogaty dorobek artystyczny Pana Roberta, ale przede wszystkim stało się okazją do docenienia za wieloletnią działalność na rzecz kultury regionu.
- Panie Robercie, pracował Pan w tej samej Cepelii co moi nieżyjący rodzice, którzy podobnie jak Pan byli rzemieślnikami skórzanymi. Tata był krojczym, a mama szyła rzeczy tak piękne, jak te, które możemy tu dziś podziwiać. Tym większe czuję wzruszenie mogąc Pana, w imieniu samorządu województwa, odznaczyć srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Serdecznie gratuluję! - mówił Marszałek Witold Kozłowski.
W benefisie wzięli również udział m.in. poseł na Sejm RP Anna Paluch, starosta nowotarski Tomasz Hamerski, przedstawiciele lokalnych samorządów i artyści związani z Instytutem. Nie zabrakło Przyjaciół, Rodziny i Znajomych.
Robert Majerczak został uhonorowany również tytułem Honorowego Obywatela Gminy Krościenko nad Dunajcem, który wręczył przewodniczący Rady Gminy - Franciszek Plewa.
Uroczystość poprowadził Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ ds. dziedzictwa kulturowego. W czasie jej trwania zgromadzona publiczność mogła podziwiać m.in. występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny", powstałego w 1953 roku przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Pieniny" w Krościenku nad Dunajcem.
Robert Majerczak - mieszka w Krościenku nad Dunajcem, wieloletni kierownik Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Pieniny”, muzyk, śpiewak, ceniony rzemieślnik. Z wykształcenia jest technikiem technologii obuwia. Po ukończeniu studium nauczycielskiego uczył praktyki zawodu w Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale, następnie zatrudnił się Cepelii w Krościenku, gdzie pracował do 2014 roku. Do dzisiaj zajmuje się wyrobem pasów bacowskich, ozdobnych pasków oraz torebek. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W wolnych chwilach gra w reklamach telewizyjnych, występuje w teatrze amatorskim przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy. W życiu prywatnym mąż i ojciec Artura i Wiesława, z którymi szerzy kulturę pienińską.
Benefis poprzedził wernisaż wyjątkowej wystawy „Czas naświetlania/Czas wywoływania. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”, która wprowadziła uczestników w klimat dawnych czasów i pozwoliła spojrzeć na kulturę góralską przez pryzmat historii.
Autor: oprac.red.
Źródło: materiały prasowe
Zdjęcia: Monika Hołowczak-Banot