Zamek Czorsztyn: Opera po raz trzeci

Fot. 2021.04.18 21:58 / news / czytano 236 / opinie 0

Po raz trzeci udało się pozyskać dofinansowanie na wystawienie plenerowego pokazu opery "Zamek na Czorsztynie". 

Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach. Druga edycja miała miejsce w 2019 roku, a frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Kultura Dostępna, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny„ w tym roku otrzymało dotacje wysokości 35 tys. zł. na realizację w.w projektu.

Przypominamy, iż „Zamek na Czorsztynie'' to utwór w formie pośredniej pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, o charakterze narodowym często wystawiany w XIX wieku, m.in. w 1862 przez Stanisława Moniuszkę. Akcja utworu odbywa się w burzliwą noc, gdzie do pozornie opustoszałego zamku przybywa rycerz Bojomir z komicznym tchórzliwym sługą. Pojawia się groźny właściciel zamku i goście zostają zaproszeni na wieczerzę. Łucja uprzedza podróżnych o grasujących nocą duchach. Duchem okazuje się nieszczęśliwa Wanda, która w Bojomierze rozpoznaje zaginionego ukochanego……?

Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce -m.innymi Pani Ewa Walkowska ze Szczawnicy ¬(w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa ¬ (w projekcie solistka, sopran).

Czy uda się w tym roku powtórzyć wydarzenie, które zaplanowano na sierpień.......? Trudno na dzisiaj przewidzieć, ale mamy nadzieje, ze znów spotkamy się w przepięknej scenerii u stóp warownego wzgórza- ruin zamku w Czorsztynie, czego i sobie i Państwu życzymy.
Autor: oprac.red.
Źródło: LGD Gorce-Pieniny
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij