Krościenko: Wystawa i podsumowanie projektu pn. Kultura Ludowa Pienin i Gorców

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2019.10.30 17:02 / news / czytano 2401 / opinie 0

29 października 2019 r. z inicjatywy Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego odbyła się wystawa prac twórców ludowych i artystów połączona z promocja albumu. Przybyli goście – przede wszystkim twórcy ludowi z dumą zaprezentowali  się w strojach regionalnych.

Na wystawie można było podziwiać m.in. rzeźby pana Stanisława Jabłońskiego z Kluszkowiec, Stanisława Kacwina z Krościenka n/D czy Tadeusza Ligasa z Tylmanowej. Niezmiennie zachwyciły też obrazy na szkle malowane Pani Anny Madei oraz Joanny Dziubińskiej ze Szczawnicy. Goście zainteresowali się także zestawieniem portek ochotnickich wykonanych przez Tomasza Hubiaka i portkami pienińskimi Jana Kubika. Z zainteresowaniem oglądano także prace wykonane przez młodzież podczas warsztatów czyli rzeźby zbójników, ceramiczne ozdoby i kwiatki wykonane haftem krzyżykowym.

Spotkanie sprawnie i z entuzjazmem poprowadziła Krystyna Kubik – Wiceprezes Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny”, która wielokrotnie podkreśliła jak ważni w życiu społeczno-kulturowym całego regionu są twórcy ludowi. Istotnym punktem wydarzenia było uroczyste przekazanie twórcom nowo wydanej publikacji, która zawiera krótki życiorys i opis ich twórczości. Uroczystość uświetnili swym występem Andrzej Dziedzina – Wiwer, Stanisław Jabłoński oraz kapela Jaśka Kubika. Podczas wydarzenia głos zabrał również Jan Hamerski – senator RP, który docenił bogaty dorobek twórców regionu i wyraził nadzieję na kontynuację tego typu inicjatyw.

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu pn. „Kultura ludowa Pienin i Gorców – ocalić od zapomnienia” który zakładał przeprowadzenie warsztatów na obszarze LGD „Gorce-Pieniny” czyli w gminach: Czorsztyn, Krościenko n/D, Ochotnica Dolna oraz w Szczawnicy, wydanie albumu o twórcach ludowych oraz organizację wystawy prac twórczości ludowej oraz prac młodych uczestników projektu.

Projekt został dofinansowanych z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019” i miał na celu zachowanie i kontynuację zanikających form kultury ludowej na obszarze Pienin i Gorców poprzez edukację regionalną młodzieży. Było to już kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia dot. wzmacniania tożsamości kulturowej, po realizowanych z sukcesem w ubiegłych latach projektach pn.: „Sercem tkane”, "Ręko-czyny w Pieninach", „Twórcy ludowi pogranicza polsko-słowackiego". Wobec postępujących zmian cywilizacyjnych, edukacja młodzieży w sferze utrwalenia wartościowych dla dziedzictwa kulturowego form kultury ludowej jest niezwykle istotna. Warsztaty zostały przeprowadzone przez szesnastu artystów i twórców z pienińsko-gorczańskich w każdej z 4 gmin obszaru działania LGd „Gorce-Pieniny” i  wzięło w nich udział ok 100 osób  -

Warsztaty rękodzieła przeznaczone było dla młodych osób w wieku od 12-20 lat i obejmowały swym zasięgiem obszar działania Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny", czyli gminę Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Dolna oraz Miasto i Gminę Szczawnica. Wydanie publikacji przedstawiającej krótki życiorys i opis dorobku twórców ludowych, a także fotorelacja z warsztatów z młodzieżą, jest trwałą formą uchwycenia zjawisk kultury ludowej i możliwością przekazania jej następnym pokoleniom.
Autor: Oprac. red.
Źródło: LGD Gorce Pieniny
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij