Podhalański Szpital Specjalistyczny zaprasza na badanie jelita grubego (ogłoszenie płatne)

Fot. 2018.06.24 15:53 / news / czytano 1126 / opinie 0

Już ponad 800 pacjentów z terenu Powiatu Nowotarskiego skorzystało z badań kolonoskopowych realizowanych przez Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w ramach projektu pn. "Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego".

Program działa już od 1 czerwca 2017 roku i potrwa do końca maja 2019. Jest przeznaczony dla 1400 pacjentów z terenu powiatu nowotarskiego. – Do tej pory przebadaliśmy już ok. 800 pacjentów, statycznie badamy ponad 80 w miesiącu – wyjaśnia doktor gastroenterolog Przemysław Życiński. – Zainteresowanie badaniem jest bardzo duże, jest to też zasługa lekarzy POZ, który kierują pacjentów na badania. 

Z badań – jak wyjaśnia doktor – korzysta najwięcej pacjentów w wieku od 50 do 65 roku życia. – Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn, bo dwa razy tyle – podkreśla. Są to osoby raczej z większych niż małych miejscowości, zarówno z miasta, jak i większych wiosek. Wpływa z pewnością na to większa dostępność do informacji i świadomość choroby. 
 
Co zrobić, aby trafić do szpitala na badania? Otóż drogi są dwie, albo otrzymamy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, albo sami zgłosimy się do szpitala i wypełnimy odpowiednie dokumenty. Badania można powiedzieć, że wykonywane są na bieżąco, bowiem termin oczekiwania od zgłoszenia to jedynie trzy tygodnie. Oczywiście przed badaniem czeka nas do niego przygotowanie. O tym już każdego z osobna poinformuje osoba to tego uprawniona. Dodatkowo każdy pacjent otrzyma pisemną instrukcję. Badanie wykonuje lekarz gastroenterolog, a stosowne znieczulenie podaje lekarz anestezjolog.

 - Bardzo się bałem i krępowałem tego badania, jednak okazało się, że jest zupełnie bezbolesne, wykonane w znieczuleniu. Sama obsługa jest miła i profesjonalna. Jestem bardzo zadowolony, że się zdecydowałem, tym bardziej, że się okazało iż potrzebuje leczenia – mówi Józef, mieszkaniec Nowego Targu. 

Z kolei Anna z jednej z wsi gminy Nowy Targ zapewnia, że badanie było zrobione w warunkach bardzo intymnych z dbałością, aby czuła się komfortowo. – Pan doktor był miły, potrafił mi pomóc, tak abym nie czuła się zestresowana podczas badania, którego się tak bałam. Samo natomiast badanie było zupełnie bezbolesne w przeciwieństwie do poprzedniego, gdy to było wykonywane bez znieczulenia. 

Tymczasem warto mieć świadomość, że badanie kolonoskopowe jest bardzo ważne w wczesnej diagnozie raka jelita grubego. To przez tego raka co roku umiera w Polsce 20 tysiące osób, z czego aż 1500 w województwie małopolskim. Jest to choroba cywilizacyjna, obok cukrzycy, otyłości, czy niedokrwienia i związana nie tylko jakością żywienia, ale i trybem życia. Niestety zajmuje ona niechlubne drugie miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych w Polsce.

Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak wśród takich głównych przyczyn należy podać małą aktywność fizyczną, dietę zbyt bogatą w tłuszcze zwierzęce, a zbyt ubogą w błonnik, a także nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. 

Najlepszym badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych zmian w jelicie grubym jest właśnie kolonoskopia. To dzięki niej szybko diagnozuje się początki choroby, a wczesne wykrycie raka, który rozwija się aż 10 lat, pozwala na jego wyleczenie. 

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wychodząc naprzeciw problemowi realizuje projekt pn. „Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego” nr projektu RPMP.08.06.02-12-0227/16- w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 

Jak często należy się badać? Otóż badanie kolonoskopowe profilaktyczne zaleca się wykonać u osób w wieku od 50 roku życia bez objawów sugerujących na nowotwór jelita grubego, jakimi są: krwawienie z przewodu pokarmowego, zmiana dobowego rytmu wypróżnień, utrata masy ciała lub anemia bez ustalonej przyczyny. I tak właśnie dla osób w wieku od 50 do 65 roku życia są wykonywane badania w ramach tegoż programu.

Z kolei dla osób w wieku od 40 do 49 lat zalecane są badania, gdy miały one w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego, a już w wieku 25-49 lat, z rodzin u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, która jest chorobą genetyczną. Dla wszystkich tych grup nowotarski szpital wykonuje badania w ramach projektu. 

Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać na stronie Internetowej Szpitala i na stronie www.rakniewybiera.pl.

Program realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Autor: Oprac. red.
Źródło: mat. prasowe
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij