Powstał film z tańcami pienińskimi

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.12.20 10:00 / news / czytano 6245 / opinie 9

W piątek w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n.D podsumowano projekt, w ramach którego wydana została płyta DVD z instruktażem tańców pienińskich w komplecie z muzyką kapeli Białopotocanie.

Łobyrtany, śtajerek krościeński, szczawnicki i staroświecki Dziadka Kacwina, polka, zbójnicki pieniński i wiele innych tańców górali pienińskich z okolic Sromowiec, Krośnicy, Grywałdu, Tylki, Krościenka n.D, Tylmanowej i Szczawnicy można obejrzeć na wydanej właśnie płycie DVD zawierającej dodatkowo szczegółowy instruktaż każdego z nich. Do płyty DVD dołączona jest płyta CD z muzyką zespołu "Białopotocanie".

Autorami projektu są Tomasz Bodziarczyk oraz Artur Majerczak, którzy swoją przygodę z folklorem rozpoczęli w latach 90-tych. Obydwaj są aktywnymi działaczami Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka n.D, współautorami wniosków o dotacje unijne, które pomogły doposażyć członków zespołu "Pieniny" oraz muzykantów kapeli "Białopotocanie" w stroje regionalne oraz instrumenty muzyczne.

Promocja płyty rozpoczęła się od krótkiego występu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny", następnie zebrani obejrzeli fragment filmu z instruktażem tańców, po czym autorzy projektu wręczyli podziękowania osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie opracowania. Słowa uznania i gratulacje przekazała m.in. Krystyna Kubik prezes Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny”, Danuta Machała Prezes GSA Koła Terenowego w Krościenku n.D i Jan Dyda Wójt Gminy Krościenko n.D. Wśród zaproszonych gości był także Jan Hamerski radny Województwa Małopolskiego, radni, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sympatycy i przyjaciele pomysłodawców.

Na zakończenie na scenie wystąpiła grupa kolędnicza z Grywałd, ponadto uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatny egzemplarz kompletu płyt i degustowali regionalne przysmaki przygotowane przez panie z krościeńskiego i szczawnickiego Oddziału Związku Podhalan oraz Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych. Spotkanie prowadził Piotr Gąsienica dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Konsultacji autorom z zakresu tańca, śpiewu i choreografii udzielał Robert Majerczak - kierownik artystyczny i instruktor ZPiT "Pieniny", członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy oraz Marian Dziedzina-Wiwer - regionalista, członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy.

Nagranie płyt było także możliwe dzięki pomocy wielu instytucji i osób, w tym Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza, które udostępniło nagrania wideo oraz nuty, teksty przyśpiewek, melodie. Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczawnicy, Gminnemu Centrum Kultury w Krościenku n.D i OSP w Krościenku n.D. 

Projekt dofinansowany jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Gorce-Pieniny".

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Mariusz2015.01.06 16:01
Gdzie można zakupić/ dostać tę płytę?
do do obserwator2014.12.26 09:12
Krościenko nie potrzebuje żadnej pomocy od Szczawnicy. Jedyne co Szczawnica robi obecnie to zawłaszcza sobie całą kulturę górali pienińskich. Wszędzie gdzie człowiek ma jakąś wzmiankę na temat Pienin to widzi "zamieszkują tam górale szczawniccy". Nie jestem, nie byłem i nie będę góralem szczawnickim, choćby szczawnicka propaganda na głowie stawała. Mam nadzieję że krościeński zespół również przestanie stamtąd czerpać inspirację bo jak to mi powiedział jeden z autorytetów w dziedzinie miejscowej kultury ludowej "już po szczawnicku zaciąga".
do obserwator2014.12.23 17:12
Brak w modzie góralskiej białych adidasów-to prawda,ale czarne KAPCE istnieją i są dosyć popularne wśród górali,są to czarne lub brązowe skórzane trzewiki,często z dodatkiem filcu. Dziwne,że w Krościenku nawet tak piękne uroczystości są tak komentowane. Brawo chłopcy-dobra robota,oby tak dalej. A Krościenko jakie było takie jest,nawet wśród młodych ludzi. Szczawnica was wesprze i będzie pomagać. Powodzenia.
Zdziwiony2014.12.21 22:12
Niby Zespol Pieniny z Kroscienka , Bialopotocanie z Kroscienka, remiza w Kroscienku a prowadzi gość ze Szczawnicy i ogólnie jest wiecej Szczawnicy niż Kroscienka.
Faktycznie fajny styl2014.12.21 18:12
Zamiast tej kamizelki góralskiej mógł założyć taka w panterkę i juz gotowy stroj bułgarskiego sutenera :)))
Agro-folk2014.12.21 15:12
A jeszcze pewnie przekonany jest ze ma styl, gust i jest modny
obserwator2014.12.21 10:12
Moze i koles nie ma stylu...ale z bialymi adidasami to lekkie przegiecie "fashion tv",bo wystarczy popatrzec na zdjecie 29 i tam ma czarne buty.
stylistom nie jestem ale gust2014.12.21 06:12
też mi się rzuciły w oczy te czarniaste okropne portasy. Niestety chłopak nie ma pojęcia o modzie. Góralicki i góralecki powinny zadbać o fryzury. Miłe dla oka są zwiazane w warkocz albo kok, a nie rozczochrane :-(
fashion tv2014.12.21 01:12
I oto na 10 zdjęciu prezentacja współczesnej mody pienińskiej.Stojący młodzieniec prezentuje połączenie salonowej koszuli z tradycyjną kamizelką pienińską oraz rasowymi czarnymi skórzanymi spodniami skinhedowymi .Ot taka ekstrawagancja lub totalne bezguście i profanacja tradycji góralskiej.I jeszcze jedno czego nie widać na zdjęciu........białe adidasy na trzcigodnych nogach a to ci dopiero !!!!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij