Szczepienie leżących pacjentów w domu

Fot. 2021.02.22 16:29 / news / czytano 1243 / opinie 0

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku
  • Poradnia POZ / pielÄ™gniarka opieki dÅ‚ugoterminowej przyjmuje zgÅ‚oszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepieÅ„ i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liÅ›cie aktywnej poradni).
  • Poradnia POZ / pielÄ™gniarka opieki dÅ‚ugoterminowej sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. JeÅ›li nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.
  • Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego sÄ…: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielÄ™gniarki opieki dÅ‚ugoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.
  • JeÅ›li lekarz POZ / pielÄ™gniarka opieki dÅ‚ugoterminowej potwierdzÄ…, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepieÅ„, wtedy lekarz POZ / pielÄ™gniarka opieki dÅ‚ugoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje takÄ… informacjÄ™ do wyjazdowego punktu szczepieÅ„.
  • Lekarz POZ / pielÄ™gniarka opieki dÅ‚ugoterminowej może też przekazać informacjÄ™ o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpoÅ›rednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który nastÄ™pnie kontaktuje siÄ™ z najbliższym wyjazdowym punktem szczepieÅ„.
  • Wyjazdowy punkt szczepieÅ„ rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
  • O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepieÅ„. JeÅ›li pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikacjÄ™, zostaje szczepiony pierwszÄ… dawkÄ… preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.
Więcej informacji:





Autor: oprac.red.
Źródło: UG Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij