Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Promocja książek "Kapliczki nasze-sercu bliskie" oraz "Prace Pienińskie t.26" miała miejsce w niedzielę w Jazz Barze Dworku Gościnnego w Szczawnicy.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00. Pierwszą z zaprezentowanych nowości była książka o szczawnickich, szlachtowskich i jaworczańskich kapliczkach. Jej autorami są: Piotr Krzywda - z wykształcenia archeolog, pedagog i częściowo etnograf, z zamiłowania m.in. krajoznawca, fotografik, przewodnik beskidzki, autor tekstów o tematyce górskiej; oraz Kazimierz Majerczak - szczawniczanin, emerytowany nauczyciel, przewodnik beskidzki i terenowy, członek Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy. Współpraca obu panów zaowocowała publikacją pt. "Kapliczki nasze-sercu bliskie", w której dokładnemu opisowi miejsca, wyglądu, historii, etnografii i kultu zostały poddane kapliczki z okolic Szczawnicy Niżnej, Wyżnej, Szlachtowej, Jaworek, Białej i Czarnej Wody. Podczas promocyjnego spotkania autorzy nie zapomnieli o pomysłodawcach i pierwszych badaczach tematu oraz informatorach, osobach i instytucjach, bez których książka nie mogłaby powstać. Stosowne podziękowania wraz z podaniem źródeł informacji zawiera sama publikacja. Książka jest niezwykle ciekawa. Zawiera opis 91 kapliczek, zarówno tych najstarszych jak i nowych, postawionych w ciągu ostatnich lat. Interesująca jest historia każdej z nich, nie mówiąc już o wartości wielu zabytkowych. Kapliczki przez wieki stawiano z różnych okazji, jako wota dziękczynne, na pamiątkę jakiegoś zdarzenia (jest nawet jedna postawiona z okazji poczęcia dziecka), a także dla ochrony przez złem. Książka zawiera ilustracje każdego z obiektów, więc miejscowi mogą wśród nich rozpoznać miejsca, które być może mijają na co dzień, swoje sąsiedztwo a nawet podwórko. Wydawcą "Kapliczek..." jest Pieniński Oddział PTTK w Szczawnicy.
Kolejną z zaprezentowanych w Jazz Barze książek był kultowy już rocznik z serii "Prace Pienińskie", tegoroczny tom ma numer 26. O jego zawartości opowiedział sam redaktor Ryszard Remiszewski. Podczas spotkania obecni byli autorzy niektórych tekstów m.in.: Bogdan Śmigielski, Kazimierz Majerczak, Krzysztof Miraj, Sławomir Słowik, Andrzej Skorupa, Andrzej Dziedzina-Wiwer, Alina Lelito, Agnieszka Stopka. Tom 26 współtworzy 37 autorów, w sumie są w nim 62 teksty i 7 wierszy.
Niejako na zachętę w niedzielę w Jazz Barze słuchacze mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach multimedialnych dotyczących dwóch tekstów - Krzysztofa Miraja o flisactwie i działalności Stowarzyszenia Flisaków oraz drugiej prezentacji- dotyczącej kościoła i historii obiektów sakralnych w Hanuszowcach na Słowacji. Wykład ten wygłosił znawca tematu prof. Andrzej Skorupa. Redaktor Remiszewski podkreślił na koniec, że: - Prace Pienińskie od kilku lat są wspierane przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec oraz Pieniński Oddział PTTK w Szczawnicy. Obie książki można nabyć m.in. w centrum Szczawnicy w biurze PTTK. Niedzielne spotkanie prowadził Marek Misztal - prezes Oddziału.
reklama
reklama