Ludzie z pasją czyli Artur Majerczak z zespołem Białopotocanie

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.10.05 22:59 / news / czytano 4854 / opinie 0

W sobotni wieczór na scenie szczawnickiego Jazz Baru wystąpił "człowiek gór" - tak o Arturze Majerczaku z Krościenka wypowiedziała się Agnieszka Pietruszka dyrektor Dworku Gościnnego. Artura wsparli na scenie brat Wiesław i przyjaciel Marek Piątek.

Kapela Białopotocanie, w swoim pierwotnym składzie, weszła na scenę śpiewając - Syćkie góry kochom, nojwiyncy Pieniny...

W cyklu Muzyczne Spotkanie z... bohaterowie sobotniego wieczoru opowiedzieli o Pieninach, ale nie tylko. Zanim Artur rozpoczął wędrówkę po muzyce gór, krótko opowiedział o instrumentach, od których wszystko się zaczęło. Muzykę wygrali z turowego rogu, piszczałki pasterskiej i gęśli archaicznych a później była podróż po muzyce Pienin, skalnego Podhala, Spisza polskiego i słowackiego, Orawy, góralszczyzny żywieckiej oraz muzyce węgierskiej.

Artur Majerczak pochodzi z starej góralskiej rodziny o silnych tradycjach pienińskich. Kontrabasista, samouk. Gra w kilku zespołach góralskich, jest nauczycielem tańca góralskiego. Sam tańczy w  Zespole Pieśni i tańca Pieniny z Krościenka. Założyciel dziecięcych zespołów góralskich - Małe Flisoki i Sromowianie. Wiedzę o muzyce  budował na własnym doświadczeniu oraz grając z innymi muzykami  z różnych regionów Karpat - Podhale, Orawa, Spisza, Słowacji.  
 
Białopotocanie to zespół regionalny, który zdobył wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Muzyka Biołopotocanie powstała w 2000r. Reprezentuje region górali pienińskich w muzyce, gwarze i stroju. Członkami zespołu są młodzi i utalentowani muzycy, zamieszkujący gminę Krościenko n.D i Czorsztyn (Sromowce Niżne). Swoją muzyką kapela uświetnia nie tylko uroczystości rodzinne i kościelne, ale również promuje region podczas licznych festynów, imprez plenerowych oraz koncertów, prowadzi warsztaty gry na instrumentach ludowych dla najmłodszych adeptów muzyki góralskiej. 
 
Skład kapeli Biołopotocanie, który wystąpił w Dworku Gościnnym: Artur Majerczak - basy, kontrabas, piszczałka, Wiesław Majerczak - skrzypce prym, śpiew oraz Marek Piątek - skrzypce sekund, akordeon i śpiew.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij