2015.10.05 22:59 / news / czytano 7068 / opinie 0
W sobotni wieczór na scenie szczawnickiego Jazz Baru wystąpił "człowiek gór" - tak o Arturze Majerczaku z Krościenka wypowiedziała się Agnieszka Pietruszka dyrektor Dworku Gościnnego. Artura wsparli na scenie brat Wiesław i przyjaciel Marek Piątek.
Kapela Białopotocanie, w swoim pierwotnym składzie, weszła na scenę śpiewając - Syćkie góry kochom, nojwiyncy Pieniny...
W cyklu Muzyczne Spotkanie z... bohaterowie sobotniego wieczoru opowiedzieli o Pieninach, ale nie tylko. Zanim Artur rozpoczął wędrówkę po muzyce gór, krótko opowiedział o instrumentach, od których wszystko się zaczęło. Muzykę wygrali z turowego rogu, piszczałki pasterskiej i gęśli archaicznych a później była podróż po muzyce Pienin, skalnego Podhala, Spisza polskiego i słowackiego, Orawy, góralszczyzny żywieckiej oraz muzyce węgierskiej.
Artur Majerczak pochodzi z starej góralskiej rodziny o silnych tradycjach pienińskich. Kontrabasista, samouk. Gra w kilku zespołach góralskich, jest nauczycielem tańca góralskiego. Sam tańczy w Zespole Pieśni i tańca Pieniny z Krościenka. Założyciel dziecięcych zespołów góralskich - Małe Flisoki i Sromowianie. Wiedzę o muzyce budował na własnym doświadczeniu oraz grając z innymi muzykami z różnych regionów Karpat - Podhale, Orawa, Spisza, Słowacji.
Białopotocanie to zespół regionalny, który zdobył wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Muzyka Biołopotocanie powstała w 2000r. Reprezentuje region górali pienińskich w muzyce, gwarze i stroju. Członkami zespołu są młodzi i utalentowani muzycy, zamieszkujący gminę Krościenko n.D i Czorsztyn (Sromowce Niżne). Swoją muzyką kapela uświetnia nie tylko uroczystości rodzinne i kościelne, ale również promuje region podczas licznych festynów, imprez plenerowych oraz koncertów, prowadzi warsztaty gry na instrumentach ludowych dla najmłodszych adeptów muzyki góralskiej.
Skład kapeli Biołopotocanie, który wystąpił w Dworku Gościnnym: Artur Majerczak - basy, kontrabas, piszczałka, Wiesław Majerczak - skrzypce prym, śpiew oraz Marek Piątek - skrzypce sekund, akordeon i śpiew.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz