Ruszył projekt "Muzyka bez granic" - będzie o góralach ruskich i pienińskich

Fot. A. Doboszewska 2017.04.03 07:16 / news / czytano 2673 / opinie 0

Ruszył projekt pod hasłem "Muzyka bez granic", którego organizatorem jest Fundacja Dobra Wola, zaś pomysłodawczynią i autorką dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog i badaczka kultury muzycznej regionów w Polsce i za granicą.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada udokumentowanie muzycznej kultury ludowej górali ruskich i pienińskich z pogranicza polsko-słowackiego (region Pienin i Magury Spiskiej). Efektem finalnym projektu będzie nagranie filmu dokumentalnego o wzajemnych dawnych i współczesnych więziach muzycznych i kulturowych górali, o miejscu muzyki w ich codziennym życiu i przeszłości, która nigdy nie powróci, a jeszcze ożywa w pamięci najstarszych mieszkańców.

 

Projekt zakłada ocalenie zarówno tej odchodzącej do przeszłości jak i współcześnie funkcjonującej muzycznej spuścizny kulturowej karpackich „małych ojczyzn”, nawiązanie  współpracy i więzi między regionami Pienin i Magury Spiskiej, która ma wzmocnić świadomość potrzeby podtrzymania  wielowiekowych transgranicznych więzi kulturowych. Przy okazji ocalona zostanie od zapomnienia kultura muzyczna dawnych mieszkańców Jaworek, Szlachtowej, Czarnej i Białej Wody - Rusnaków nazywanych do dziś przez słowackich sąsiadów Zahorianami oraz wybitnego skrzypka pienińskiego - Jana Kubika, który jest nosicielem tradycyjnych melodii pienińskich.

21 marca ruszył pierwszy etap projektu, w którym najważniejsze stało się wejście w teren, zapoznanie  z mieszkańcami, rozgrzanie w ich sercach potrzeby reanimowania zanikających pieśni i melodii, których miejsce zajmuje nowy repertuar i nowe gusta muzyczne. Pierwsze przeprowadzone wywiady z mieszkańcami Litmanovej, Kamionki i Velkego Lipnika odbyły się w atmosferze  gościnności i niezwykłej otwartości na dialog między przeszłością a teraźniejszością. Rozmowom towarzyszyło wzruszenie i radość spowodowane pojawieniem się naukowego zainteresowania tym zakątkiem Karpat. Już niebawem, gdy zakwitną pierwsze mlecze, znów zabrzmią na polanach Magury Spiskiej zapomniane nuty, które połączą górali z obu stron granicy podczas muzycznego spotkania. Ponownie spotkają się latem, w większym gronie, bo  także z dawnymi sąsiadami zza góry – Rusnakami.
 
- W kulturze górali ruskich, zwłaszcza w warstwie wykonawczej i w melodiach pieśniowych wykonywanych na wolnej przestrzeni, zachowało się wiele archaizmów, niestety dawno zanikłych w innych regionach karpackich - mówi dr Justyna Cząstka-Kłapyta.

Współorganizatorami projektu są: Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Szałas „Groń”, Pensjonat „Trzy Korony”, Karpacka Rada Naukowa i Ľubovnianske Osvetové Stredisko, którego dyrektorem jest Martin Karas, koordynator projektu po stronie słowackiej.

Zapraszamy do polubienia Facebookowej strony „Muzyka bez granic”. Tam znajdziecie informacje o kolejnych odsłonach projektu, zdjęcia, filmy i linki do tematycznie powiązanych stron internetowych.

Więcej informacji o projekcie będzie można znaleźć na facebooku „Muzyka bez granic” oraz na stronach internetowych partnerów medialnych projektu. Koordynator projektu: dr Justyna Cząstka-Kłapyta, hucul.klapytki@gmail.com, 608 618 517, Fundacja Dobra Wola: Alina Doboszewska, dobrawola.fundacja@gmail.com, Promocja medialna: Agnieszka Stopka, muzykabezgranic.promocja@gmail.com
Autor: Justyna Cząstka-Kłapyta, Alina Doboszewska, Agnieszka Stopka
Źródło: Organizator
Zdjęcia: A. Doboszewska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij