Krościeńskie Jasełka z błogosławionym Edmundem Bojanowskim

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.01.06 20:25 / news / czytano 7645 / opinie 2

Zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej od lat realizują w Krościenku nad Dunajcem ideę swojego założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego. Tegoroczne Jasełka były poświęcone także jego pamięci.

Siostry wychowują i nauczają dzieci w Ochronce, katechizują w szkołach oraz prowadzą grupy chóralne i dziecięce przy parafii. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i rokrocznie przygotowują w parafii przedstawienie jasełkowe.
 
Tegoroczne, dwukrotnie wystawione spektakle miały inny charakter. Znalazł się w nich wątek rodziny Edmunda Bojanowskiego, bowiem w tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin polskiego działacza społecznego, twórcy ochronek wiejskich i tłumacza. Edmund Bojanowski, pomimo tego, że był człowiekiem świeckim, 3 maja 1850 r. założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej, stał się również błogosławionym kościoła katolickiego.
 
Jasełka rozpoczyna wątek z życia małego Edmunda, kiedy to dzięki modlitwie swoich rodziców do Najświętszej Maryi Panny, Edmund doświadcza cudu uzdrowienia z choroby. Opowieść o społecznym życiu bł. Edmunda przeplata się z opowieścią o cudzie Bożego Narodzenia, który prowadzi człowieka do spojrzenia na ludzi i świat bożymi oczyma, zakochanymi i zatroskanymi o każdą biedę. W kolejnych scenach, już dorosły Edmund, pokazuje jak zdobywać ludzi do życia w wierze i kształtować ich w duchu Ewangelii. 

Głównymi odtwórcami ról są przede wszystkim dzieci. Te, które jeszcze uczęszczają do ochronki i te, które już ją opuściły. Dzieci, które krościeńskie siostry zakonne "wychowują i nauczają jako najdroższy skarb Pana Jezusa, wpajając w ich młode umysły i serca prawdziwe, gruntowne poznanie Chrystusa oraz gorącą i szczerą miłość Boga i bliźniego", realizując w ten sposób ideę bł. Edmunda Bojanowskiego.
 
Zarówno w niedzielę jak i dzisiaj sala widowiskowej w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n/D nie było wolnych miejsc. W Jasełka zaangażowali się wierni z Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku n/D, Gminne Centrum Kultury w Krościenku n/D, Milena Walosik, zespół "Małe Pieniny", kapela Jaśka Kubika oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z muzyką kapeli "Białopotocanie". Dzięki regionalnym zespołom i muzyce,  przedstawienie to kultywuje barwne i bogate tradycje pienińskie.

Na zakończenie niedzielnego przedstawienia słowa podziękowania składał ksiądz proboszcz Henryk Homoncik, natomiast dzisiaj dla wszystkich przekazała je siostra Julita. Podziękowała za to, że mogła wziąć udział w Jasełkach w charakterze aktorki. Wspomniała, że chociaż już od sześciu lat jest na emeryturze, ale wcześniej przez 34 lata, także na tej scenie krościeńskiej remizy, organizowała przedstawienia jasełkowe ze swoimi podopiecznymi z ochronki. - Wielokrotnie modliłam się o to, aby mogła powstać nowa ochronka, bo dotychczasowy budynek jest już bardzo stary. Cieszę się niezmiernie, że powstaje nowy budynek - powiedziała emerytowana siostra i podziękowała wszystkim, którzy wspierają tę budowę. Siostra Julita została pożegnana wielkimi brawami oraz góralskim "sto lat".
 
Oba przedstawienia połączone były z kwestą pieniężną na budowę nowej ochronki, która prowadzić będą właśnie siostry z krościeńskiego zakonu. W sumie uzbierano ponad 5 tys. złotych. 
 
Wszystkich, którzy pragnęliby wesprzeć budowę nowej ochronki w Krościenku n/D informujemy, że można to uczynić m.in. przekazując 1% podatku na rzecz krościeńskiej Fundacji Dzieci Pienin KRS 0000040632.
Autor: Zdzisław Soliwoda / Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

madlena2014.01.06 22:01
Piękne Jasełka-wiem kochani ile włożyliście trudu i pracy w ich przygotowanie,a najwspanialsze są dzieciaczki z ochronki między innymi mój siostrzeniec Maksymilian;prawdziwy aktor;gratulacje!
pini2014.01.06 20:01
bardzo ładny występ-gratulacje dla siostry przełorzonej
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij