182. sezon na Dunajcu uroczyście rozpoczęty

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.05.10 12:45 / news / czytano 7021 / opinie 8

Flisacy uroczyście zainaugurowali 182. sezon spływów Przełomem Dunajca. Mszy świętej polowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski, który udzielił flisakom błogosławieństwa i poświęcił ich łodzie. 

W homilii skierowanej do zebranych ks. bp mówił: - Tu czujecie się potrzebni, tutaj macie misję do spełnienia i czujecie, że tutaj też można żyć pięknie i z wypełnionym pokojem, szczęściem i radością sercem. Góry przyjazne dla wszystkich, woda tworząca klimat do wypoczynku, dająca środki do życia i umożliwiająca spływ Dunajcem. Podkreślił również, że flisacy powinni strzec piękna ziemi pienińskiej przed dewastacją, bezmyślnym zagospodarowaniem i wyprzedażą.

Uroczyste otwarcie sezonu spływu Dunajcem organizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich od 1990 roku na przystani flisackiej. - Wyjątkiem tego dzisiejszego dnia jest to, że wszyscy pływamy w strojach regionalnych, każdy flisak ubrany jest w pełny strój góralski a nawet w białe bukowe portki – podkreślał Jan Sienkiewicz Prezes PSFP. 

W uroczystości udział wzięli m.in. Krzysztof Borkowski Przedstawiciel Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Starostwa Powiatowego z zarazem Przewodniczący Rady Euroregionu Tatry, Grzegorz Niezgoda Burmistrz Szczawnicy, Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, Michał Sokołowski Dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego, Stanisław Wójcik Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie, Michał Janerko Komendant Komisariatu Policji w Krościenku n/D a także proboszczowie ościennych parafii, flisacy z rodzinami, mieszkańcy Pienin i turyści. Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe kół flisackich. 

Na przystani w Sromowcach-Kątach na turystów czeka w tym roku około 260 tratw. Sezon potrwa do końca października. - Zawsze na początku sezonu jesteśmy pełni obaw, bo jest to loteria pod względem pogody i sytuacji ekonomicznej, ale mam nadzieję, że będzie to kolejny rekordowy sezon w historii polskiego flisactwa – zaznaczał Sienkiewicz.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

von Crosno2014.05.13 14:05
do sęp: Krościenko już dawno postawiło krzyżyk na rozwój turystyki. Koło flisackie w Krościenku jest trzecim co do wielkości kołem w Stowarzyszeniu ale gmina pamięta o tym tylko jeśli ma w tym jakiś interes. Inne gminy (Czorsztyn czy Szczawnica) pamiętają że spływ to jedno z kół napędowych turystyki w tym regionie i dbają o to by każdy potrafił łączyć od razu ich miejscowości ze spływem a Krościenko? Wielu turystów mimo opcji odbycia spływu do Krościenka nie wybiera tego (pomijając kwestię odrobinę wyższej ceny ale to osobna sprawa) nie robi tego bo po prostu nie ma po co. A co ma do zaoferowania Krościenko turyście który wysiądzie obok starego kościoła? Wiecznie zapchany samochodami rynek? Brak odpowiedniej informacji turystycznej? Brak porządnego miejsca do zjedzenia czegoś czy napicia się czegoś zimnego?
sęp2014.05.13 13:05
a gdzie włodarze Krościenka na inauguracji sezonu spływu czyżby jakieś imieniny?
do flisaczka-flisaczek2014.05.12 08:05
Oj babo oleju to ty nie masz raczej, stojąc w ławkach silą rzeczy zawsze ktoś stoi przed nami więc trzeba by wszystkich uczestników wysłac do domu, no chyba że Ty nie baba a chłop w pierwszym rzędzie co to mu widoki na ołtarz ktoś przesłonił.... A poza tym skup się w przyszłości na sluchaniu słowa bożego a nie obserwowaniu kolegów flisaków
flisaczka2014.05.11 20:05
Byłam na tej mszy i przegoniłam jednego fotografa. Chodził pomiędzy ławki, stawał przed nosem komuś (mi też) i patrzył w aparat. No bez przesaday, trzeba mieć trochę oleju w głowie i pomyśleć, że ktoś przyjechał na mszę i nie należy mu przeszkadzać. Trzeba tak zaplanować zdjęcie, żeby nikomu nie zasłaniać i robić to dyskretnie. Jak się tego nie umie, to się nie pcha na takie wydarzenie, albo kupuje się długi obiektyw i robi zdjęcia z zdaleka. A do kościoła na ślub ksiądz wymaga odpowiedniego przeszkolenia z zachowania w świątyni. Bylekto nie może pstrykać.
loko2014.05.11 16:05
Droga flisaczko - po pierwsze: dziurawych flisaków nie ma ;) Po drugie powiedz to samo fotografom na ślubach. Skaczą jak małpy za bananem a przecież to JEST w kościele. Taką mają pracę daj więc im żyć, chyba że jesteś również przeciw wszelkim fotografiom w budynkach sakralnych (msze polowe to zresztą inna działka).
flisaczka2014.05.11 12:05
Ja proponuję wydawać pozwolenia na fotografowanie tej mszy św. Niektórzy pseudofotografowie nie umieją się zachować w takim miejscu. Przecież to tak jak w kościele.
Flisok2014.05.10 14:05
A Śchmiel i cało resta dobrodzieji PSFP som nie wie z którego koryta mo zryć... tyle to i dobro gudzia nie strowi!!!
von Crosno2014.05.10 14:05
Pozdrowienia dla flisaków z Krościenka nad Dunajcem. Udanego sezonu!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij