Szczawnica: Jesienny redyk - owce wracają do domu

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2019.10.12 15:58 / news / czytano 4831 / opinie 0

Ponad 1000 owiec przeszło ulicami Szczawnicy w kończącym sezon redyku. Zgodnie z tradycją koniec wypasu uświetniła góralska muzyka, w tym roku jednak bacowie ze swoim stadem szli w ciszy.

Bez wątpienia jesienny redyk ulicami Szczawnicy aż do przeładunkowej przystani flisackiej na granicy Szczawnicy i Krościenka to widowisko, które warto zobaczyć. Przy pięknej słonecznej pogodzie tłumy mieszkańców, ale przede wszystkim turystów, przyszły by podziwiać urokliwość tego wydarzenia. Tegoroczny przepęd owiec przebiegał w ciszy, bez brzmienia góralskiej kapeli. Bacowie i organizatorzy redyku chcieli w ten symboliczny sposób wspomnieć o koledze bacy, który kilkanaście dni temu zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas swojej pracy w Jaworkach. Również później, przed rozpoczęciem scenicznych występów minutą ciszy uczczono jego pamięć. 
 
Z okazji tego pienińskiego święta, na przeładunkowej przystani flisackiej na Piaskach wystąpili dzisiaj Jasiek Kubik, który otworzył imprezę grą na trombicie, Nucicki z Ochotnicy Dolnej, Kapela Jaworcanie, Kapela Zbójnicka, Szlachtowianie, Starosądeczanie, Grupa Folklorystyczna Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Grupa Śpiewacza Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Gwiazdą na zakończenie redyku był zespół Trebunie Tutki.
 
Tegoroczne święto kończące wypas owiec połączone zostało z promocją lokalnego bogactwa kulturowego Pienin. Organizatorami wydarzenia są: Związek Podhalan w Polsce, obchodzący w tym roku swój jubileusz 100-lecia powstania oraz Miasto i Gmina Szczawnica. Imprezę prowadził Piotr Gąsienica wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij