Bezpieczne wakacje 2020 - porady policji

Fot. 2020.06.26 15:32 / news / czytano 472 / opinie 0

 W tym roku z uwagi na obecną sytuację związaną ze stanem pandemii, większość osób wypoczynek zaplanuje w kraju. W tym roku oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa, dodatkowo musimy stosować się do obowiązujących obostrzeń.

Aby wakacje przebiegały spokojnie i bezpiecznie, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku prowadzić będzie działania pod kryptonimem "BEZPIECZNE WAKACJE 2020". Celem działań nowotarskiej Policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom wypoczywającym na Podhalu. Działania mają doprowadzić do zminimalizowania potencjalnych zagrożeń, podczas wypoczynku nad wodą, czy w górach, a także poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci będą prowadzić działania profilaktyczno-edukacyjne związane z bezpieczeństwem podczas wypoczynku, bezpieczeństwem nad wodą w ramach akcji ”Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, podczas górskich wycieczek, czy wypoczynku w miejscu zamieszkania. Bardzo ważną rolę mają również rodzice i opiekunowie w prowadzeniu tzw. ”profilaktyki domowej" i uświadamianiu swoich pociech o możliwościach i rodzajach wystąpienia zagrożeń podczas wakacji, w tym podczas korzystania z Internetu.

Prowadzone będą również kontrole w miejscach gromadzenia się młodzieży, sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Przypominamy, że sprzedaż alkoholu nieletnim to przede wszystkim przestępstwo i wiążąca się z jego popełnieniem odpowiedzialność karna, ale także krzywda wyrządzona młodemu człowiekowi i jego najbliższym. Sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia również jest zabroniona i grozi mandatem karnym w wysokości 500 złotych. W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności kupującego wyroby alkoholowe, czy tytoniowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek.

Policjanci wspólnie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, Sanepidu, Państwowej Straży Pożarnej, będą kontrolować miejsca zbiorowego wypoczynku, w celu wyeliminowania nieprawidłowości organizacyjnych oraz zapewnienia dzieciom i młodzieży warunków do bezpiecznego wypoczynku.

Policjanci będą prowadzić działania kontrolne akwenów wodnych, w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z kąpielisk, ujawniania osób kąpiących się w niedozwolonych miejscach m.in. wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Państwową Strażą Rybacką, Polskim Związkiem Wędkarskim. Natomiast wspólnie z GOPR będą prowadzić działania i akcje profilaktyczno-informacyjne skierowane do turystów wypoczywających w górach.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem na urlop odpowiednio zabezpieczyć swój dom i mieszkanie. Sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi zostały zamknięte. Warto poprosić sąsiada, sąsiadkę, aby od czasu do czasu zwrócili uwagę na nasze mieszkanie.

Pamiętajmy o obowiązujących obostrzeniach i wynikających z nich obowiązkach. Policjanci podczas patroli będą reagować wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19.

Zadbajmy wszyscy, aby wakacje spędzić miło i bezpiecznie.

Ważne numery!
Numer ratunkowy TOPR lub GOPR: 601 100 300
Numer alarmowy: 112
116 111 infolinia telefoniczna, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony.

 "Telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych" + 48 608 599 999 oraz +48 22 278 77 77 . Pracownicy obsługujący Contact Center posługują się biegle w języku angielskim, niemieckim.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij