Chronić dziedzictwo kulturowe

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.09.10 10:01 / news / czytano 2137 / opinie 0

Łapszańscy radni przyjęli projekt uchwały dotyczącej Planu Ochrony Zabytków. Na liście znajdują się m.in. kościoły, cmentarze, domy i budynki gospodarcze.

Ewidencja ta jest zbiorem zawierającym wykaz obiektów z terenu gminy podlegających ochronie konserwatorskiej wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego oraz zawiera  obiekty ujęte w gminnej ewidencji obiektów zabytkowych. Założenie i prowadzenie gminnej ewidencji zabytków jest ustawowym obowiązkiem wójta i jest ona prowadzona w formie zawierającej nazwę zabytku oraz miejsce położenia. 

Na liście niemal 400 obiektów znajdują się również prywatne budynki mieszkalne. Radna Zofia Bandyk pytała podczas ostatniej sesji rady, czy mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym, że ich własność znajduje się na tej liście?  

Wójt zapewnia, że gmina postara się maksymalnie zawęzić listę w przypadku budynków prywatnych. - Będziemy wykreślać te obiekty, które według nas nie stanowią żadnej wartości artystycznej czy budowlanej. Ostatecznie musimy jednak poczekać na weryfikacje konserwatora zabytków – podkreśla Paweł Dziuban i informuje, że gmina nie ma obowiązku powiadamiania mieszkańców o tym, które budynki znajdują się na liście. 

Wykaz ma charakter zbioru otwartego i znajduje się do wglądu w Urzędzie Gminy.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij