Szczawnica: Kultura to jakby zwierciadło duszy... - Święto Szkoły

Fot. Arch. Szkoły 2017.06.01 22:50 / news / czytano 2578 / opinie 0

W dniu 31 maja w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły. Jest to dzień, w którym Nasza szkoła otrzymała, 11 lat temu, imię księdza profesora Józefa Tischnera.

Mottem przewodnim tej uroczystości były słowa Naszego Patrona:"Kultura to jakby zwierciadło duszy. Gdy nie ma kultury, to nikt nie widzi duszy, a gdy duszy nikt nie widzi, to dusza marnieje".

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wiceburmistrz miasta pan Tomasz Moskalik, brat Naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, wizytator Kuratorium Oświaty pan Leszek Ciężobka, byli dyrektorzy Naszego gimnazjum: pani Barbara Waruś i pan Jan Czaja, dyrektor Publicznego Przedszkola pani Alicja Łazarczyk, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP pan Jan Jurek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku pan Robert Dębski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku pan Krzysztof Waksmundzki, dyrektor Muzeum Pienińskiego pani Barbara Węglarz, pani prezes Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy pani Elżbieta Wiercioch oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Akademia składała się z dwóch części. W pierwszej uczniowie klasy trzeciej zachęcali do czytania książek Naszego Patrona, w których pisze o wartościach etyczno - moralnych, humanistycznych i religijnych w wymiarze uniwersalnym i ponadczasowym, więc mogą stanowić drogowskazy dla każdego człowieka. Fragmenty rozważań zaczerpnięto z utworów: "Myślenie w żywiole piękna", "Ksiądz na manowcach", "Alfabet Tischnera", "Nieszczęsny dar wolności", "Oby wszyscy myśleli tak o Bogu!". Drugą część poprzedziły wystąpienia: pani dyrektor Anny Szczepaniak, pana Leszka Ciężobka, pani Alicji Łazarczyk i pana Kazimierza Tischnera. Przemawiający podkreślali, jak istotną rolą jest pamięć o korzeniach i kultywowanie, w różnorodnej formie, pamięci o Naszym Patronie.

Druga część była dedykowana księdzu profesorowi, który szczególnym sentymentem darzył górali i wszystko, co się z nimi wiązało: tradycję, poezję Kazimierza Przerwy Tetmajera, muzykę i góry, zwłaszcza Gorce. Według Niego "Kultura góralska nabiera coraz większego znaczenia, bo jest żywym znakiem świata, który może zniknąć" a "w pieśni góralskiej jest mądrość pochodząca z dalekiej przeszłości z tradycji ojców. Trzyma się pamięci, trzyma się wyobraźni...". Uczniowie zaprezentowali poezję i muzykę góralską.

Program akademii przygotowały pani Jolanta Kaliszczak i pani Danuta Urban.
Autor: J.Kaliszczak
Źródło: Gimnazjum Szczawnica
Zdjęcia: Arch. Szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij