GOPR-owcy i Policja razem nad Pieninami

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.10.28 22:40 / news / czytano 3140 / opinie 0

Dzisiaj w Pieninach ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR oraz policjanci doskonalili swoje umiejętności z pokładu śmigłowca policyjnego W3A Sokół.


- Działania obejmowały doskonalenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy i dotarcia do miejsc słabo dostępnych poprzez zjazd, desant skokiem, podjęcie poszkodowanego techniką długiej liny i przeniesienie w odpowiednie miejsce - tłumaczył Jakub Radliński starszy instruktor ratownictwa górskiego GOPR.

Ratownicy GOPR muszą odświeżać swoje uprawnienia ratownicze z użyciem śmigłowca co roku. W zależności od możliwości GOPR stara się jak najczęściej wykorzystać współpracę z innymi służbami, m.in. z policją, gdzie przez szkolenie policjantów szkolą równolegle swoich ratowników.

- Sytuacje, które dzisiaj ćwiczymy zdarzają się relatywnie często. Nie jest to oczywiście kilka razy w tygodniu, nie jest to też kwestia trudnego terenu, tak jak w przypadku Pienin, gdzie teren jest skalisty i trudno dostępny - mówił Radliński.

Ćwiczenia trwają cztery dni. Ratownicy doskonalą te same elementy ćwiczeń codziennie w rożnych miejscach, w różnej konfiguracji terenu, zajęcia są stopniowane. Codziennie w szkoleniu uczestniczy około 20 osób z Podhalańskiej Grupy GOPR i Komendy Głównej Policji. Nie zabrakło też przedstawicieli Pienińskiego i Gorczańskiego Parku Narodowego.  

Dzisiejsze ćwiczenia rozpoczęły się około godziny 10.00 na stadionie Klubu Sportowego Sokolica w Krościenku, następnie w centrum Pienin w rejonie Trzech Koron a zakończyły w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego. Jutro przeniosą się w okolicę Babiej Góry.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij