Jaworki: Publiczna spowiedź w Muzycznej Owczarni czyli Benefis Wietka Kołodziejskiego

Fot. Agnieszka Stopka 2016.12.02 12:59 / news / czytano 3579 / opinie 0

W czwartek 1 grudnia w Muzycznej Owczarni w Jaworkach miał miejsce Benefis Wieńczysława Kołodziejskiego, artysty malarza, przyjaciela muzyków z całego świata, współtwórcy i gospodarza magicznego miejsca, jakim jest jedyny w swoim rodzaju klub muzyczny w Jaworkach.

Benefisy organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury odbywają się w Szczawnicy od piętnastu lat. Ten, jak podkreślił prowadzący imprezę dyrektor MOK-u Piotr Gąsienica, ze względu na postać benefisanta nie mógł się odbyć gdzie indziej, niż w Jaworkach. Zaproszony na scenę Wieńczysław zwany przez większość po prostu Wietkiem, zażartował: - Ostatnie o czym marzyłem to benefis, ale skoro już tu jesteśmy, wypada mi tę publiczną spowiedź odbyć.

Celem wprowadzenia wyświetlono kilkunastominutowy film przedstawiający historię Muzycznej Owczarni, po czym benefisant w interesujący sposób opowiedział zebranym o swoim życiu.

Kołodziejski urodził się w Nowym Targu na Kowańcu w roku 1950. Dzieciństwo wspomina jako wspaniałe. Pochodzi z rodziny inteligenckiej, w której zadbano o jego rozwój intelektualny i duchowy. W domu było mnóstwo książek, od historycznych, encyklopedii i słowników, po związane z zawodem adwokata (adwokatem był ojciec Wietka, dziś już na emeryturze, ma 98 lat). Matka Wietka nie pracowała, zajmowała się domem. Lubiła kwiaty. Już jako dziecko miał prywatnego korepetytora w dziedzinie malarstwa. Był nim zawodowy malarz, sąsiad Kołodziejskich o nazwisku Świerański. Wietek pobierał też edukację muzyczną.

- Moja rodzina miała wielki wpływ na mnie i na to, kim się stałem w dorosłości - podkreślił benefisant.

Na studiach i w pracy zawodowej Kołodziejski spotykał wiele ciekawych osób w tym znanych dziś aktorów, muzyków, plastyków, naukowców i polityków. Dalej była opowieść o kolejnych przeprowadzkach, do Krakowa, do Warszawy, do Zakopanego, o wyjeździe "na Saksy" aż w końcu o przyjeździe do Jaworek. Wyjaśnił pochodzenie łacińskiej sentencji, którą umieścił nad wejściem do jaworczańskiego domu: "Wiarę i rozum jeśli potrafisz to połącz." Opisując początki Muzycznej Owczarni Wietek podziękował za pomoc w jej tworzeniu Władysławowi Kasprzakowi, Piotrkowi Lelicie, Markowi Radulemu i innym. Podkreślił serdeczność Zbigniewa Wójcika, który w tym samym czasie kupił jaworczańska karczmę Bacówkę.

Część muzyczną benefisu stanowił występ pianisty Piotra Wyleżoła, który na fortepianie zagrał kilka utworów dedykowanych Wietkowi, w tym kompozycję własną pt. Biała Woda. Następnie kapela góralska Białopotocanie zagrała benefisantowi "Sto lat". Białopotocanie przygrywali też później podczas biesiadnej części wieczoru.

Z okazji benefisu dyrektor Gąsienica tradycyjnie napisał wiersz o benefisancie:
"Jest takie miejsce na ziemi co go dlo ludzi stworzono wolnyk
Jest taki cłek w tym miejscu co sie nie boi holnyk
Jest tam jego dusa i serce i charyzma
Nie polityk to zoden ani hrabia cy dyzma
Bo to jest cłowiek wolny, niepokorny i scyry
Umiy powiedzieć prowde, choć wiy co to maniery
Jak kozdy wolny cłowiek, mo tyz swoje przywary
I to nie takie ze jest niełogolony cy stary
Ale takie co mieć ik nie kozdy juz potrafi
Zeby prowdziwie kurzyć i prowdziwie sie napić
Ale mo tyz to cosik cego trza mu zozdrościć
Ze umiy ludziom pomóc duse krziywom naprościć
Ze stworzył miejsce na ziymi, w którym cujes ze zyjes
Gdzie muzyka gro stale a ty sie w niyj ukryjes
Gdzie świat cały przyjyzdzo zeby pocuć sie wolnym
Choć za progiem zmian dobrych wieje łokrutny holny
A tu jak kozdym kokonie łowinieńci schowani
Siedzimy dzięki Wietkowi, cy to nie piykne kochani?"

Wiersz okolicznościowy "na poczekaniu" napisał też szczawnicki poeta Andrzej Dziedzina-Wiwer, jeden z zaproszonych na benefis gości. Gratulacje Kołodziejskiemu składali: władze samorządowe Szczawnicy, radni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele środowisk artystycznych, stowarzyszeń, przyjaciele przybyli z różnych stron Polski i rodzina. Wietek dziękował im wszystkim za przybycie. W kwestii istnienia i działania Muzycznej Owczarni w szczególności podkreślił zasługi swojej żony Sylwii, która na co dzień o nią dba i w pełni poświęciła się temu miejscu.
Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij