Wernisaż prac Pani Krystyny Aleksander - krościeńskiej malarki i poetki

Fot. Elżbieta Adamczyk, Anna Borkowska 2014.06.02 20:24 / news / czytano 4792 / opinie 0

31 maja br. w Restauracji "Klasyczna" w Krościenku n/D odbył się zorganizowany przez Stowarzyszenie Artystów Pienińskich oraz Zespół Szkół Zawodowych wernisaż prac Pani Krystyny Aleksander, krościeńskiej malarki, poetki, społecznika o ogromnym sercu.

Od lat bowiem Pani Krystyna wspiera liczne fundacje działające na rzecz dzieci niepełnosprawnych w: Szczawnicy. Krościenku, Mielnie, Koninie, Bychawie i Tarnowie. Jest pomysłodawcą akcji charytatywnych: "Wianki na Dunajcu", "Malowanie pisanek" czy "Kartki na Święta". Wielokrotnie ofiarowała swoje prace na aukcje dobroczynne, z których dochód ze sprzedaży przeznaczony jest dla potrzebujących. 

Szczególną troską objęła rodzimą Fundację Dzieci Pienin oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy z którymi to instytucjami jest wyjątkowo związana, z racji sentymentu i miłości do miejsca urodzenia. 

"Tyle mam jeszcze spraw do załatwienia,
W rytmie dni moich tętni ich wołanie.
Krwawi me serce tych dzieci cierpienia,
Które kalectwem są obdarowane."
                 
Za zasługi Artystka została wyróżniona odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", "Za zasługi dla Gminy Krościenko" oraz "Przyjaciel Mielnicy". Pani Krystyna Aleksander jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Związku Podhalan oraz Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. W sześciu wydanych tomikach poezji, oraz w licznych pracach Autorka w sposób szczególny pochyla się nad urodą pienińskiego krajobrazu.
 
"Kto mi krajobraz piękniejszy pokaże?
Omszałe buki stare, przesadziste.
Natura wtopiła cud ten w pejzaże,
Wśród grani zaklęła te uroczyska"
 
Temat ten dominuje również w przesyconej barwą twórczości malarskiej na płótnie, na szkle i ceramice. Osobny rozdział stanowią portrety św. Kingi, na równi pełne dostojeństwa i czułości, bowiem dla pani Krystyny św. Kinga jest patronką i przewodnikiem życiowym.
 
W czasie sobotniego spotkania mieliśmy okazję posłuchać  opowieści Pani Krystyny o niełatwym życiu i wspaniałych dokonaniach tej niezwykłej Świętej, od wieków związanej z regionem małopolskim.
 
"Dziękuję Ci, Kingo, że o nas pamiętasz
Jako piękna księżna, jako Matka Ksieni,
Patronko Diecezji, nasza Kingo Święta,
Dziedziczko Pienin i Sądeckiej Ziemi.'
                                
Oprawę wernisażu, ku radości bohaterki spotkania i zebranych gości, wzbogacił występ wspaniałej Kapeli Jaśka Kubika.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która można oglądać do końca czerwca.
Autor: Elżbieta Adamczyk
Zdjęcia: Elżbieta Adamczyk, Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij